Magazin

Şimdi cep mesajları moda

Şimdi cep mesajları moda

"Mektubun kalbimi bir avuç kor gibi yaktı" diye başlayan mektuplardan, üç-beş güzel söze. Şimdilerde sevgililer ilginç cep mesajlarıyla aşkını ilan ediyor. İşte, kuşaktan kuşağa ilan-ı aşkın öyküsü.

Sevgiliye, "Enisei ruhum" diye başlayan sayfalarca mektup yazarak ilanı aşk edilen; şiirlerle süslenen mektuplara pek rastlanmıyor artık. Şimdi "cep mesajları" moda.

Çok değil, yirmi yıl öncesine kadar, sevgilisine açılmakta zorlananlarca rağbet gösterilen "en güzel aşk mektupları"ndan örneklere yer verilen kitaplar, eski kitap satanların raflarında sararmaya yüz tuttu.

Bunların yerini, şimdi cep telefonlarından gönderilen mesajlar için yazılan kitap almaya başladı.

Serkan Gümüş ve Hüseyin Karaca tarafından hazırlanan "En Güzel Cep Mesajları" adlı kitapta, binlerce mesaj içerisinden derlenmiş 298 cep telefonu mesajı bulunuyor.

Sen hiç gökyüzünden vazgeçebilir misin?

Çoğu aşk dolu sözcüklerden oluşan cep mesajlarından bazıları şöyle:

-"Gerçek sevgi, iyilik gördüğünde artmayan, Kötülük gördüğünde azalmayandır."
-"Seni, ne kadar çok sevdiğimi öğrenmek istiyorsan, Gökyüzündeki yıldızları say."
-"Uçurumdan düşerken tutunacak dalım olsan, Ölmekten değil, seni kırmaktan korkarım."
-"Yalnızlığım yanımda kimse olmadığından değil, Yalnızlığımı paylaşacak kimse olmadığındandır."
-"Bir gece ay bana sordu Neden seni ağlatan biriyle berabersin? Aya baktım ve dedim ki, Sen, hiç gökyüzünden vazgeçebilir misin?"

En güzel cep mesajları adlı kitap, kitapevleri ve bazı telefon satıcılarından, 1 milyon 500 bin liraya alınabiliyor.

Aşk mektuplarıyla nostalji

Sevgilisine mektup yazmak isteyen fakat hangi kelimeleri seçeceğini, neler yazması gerektiğine karar veremeyenlerin imdadına, yıllar önce basılmış, şimdi eski kitap satanlarda bulunabilen "Sevgiliye Mektuplar ve Gençlere Aşk Öğütleri" adlı kitap ve benzerleri kitaplar yetişiyordu. Halen alıcısı bulunabilen 1979 basımı kitapta, örnek aşk mektuplarına yer veriliyor.

Kitapta yer alan, aşk mektuplarından birkaç örnek şöyle:

"Selma, benim biricik sevgilim; Mektubun kalbimi bir avuç kor gibi yaktı. Anlıyorum ki, talih bizden tekrar yüz çevirmeye başladı. Ne diyemeyeceğimi ben de bilemeyecek kadar perişanım şu anda... Baban ile konuş, bir insan ne kadar haşin, ne kadar hırçın olursa olsun, nihayet seven bir kalp, sevişen bir çiftin geri çevrilemeyecek dilekleri karşında yumuşamaya mahkumdur..."

Acele evlenmek istiyorum

"Cicim, nazlanıp, duruşlarınıza, filozofça manalar vererek cesaretlenebilirim, ama birden bire, romanımızı kaldığımız yerde bitirmek aklama geldi ve bu maksatla soruyorum size; benimle evlenmek istiyor musunuz? (Evet) derseniz, romanımıza kaldığımız yerden tekrar başlar ve hiç ve hiç bitirmemeye çalışırız. Ben söyleyeceğimi söyledim işte. Şimdi, kalbim gibi, söz ve karar da sizin, cicim. Sizi ne kadar sevdiğini bildiğiniz müstakbel kocanız Ayhan."

Bir ümitsiz aşk

"Bayan... Size söyleyeceğim kelimelerden irkilip sinirlenmeyiniz. Bu, dünya kadar eski, dillerde ve kalemlerde dolaşa dolaşa çoktan harcı alem olmuş, hatta belki sizin bile kim bilir kaç defa kulağınız çınlamış, gözünüze ilişmiş, ama yazık ki, bana, ben zavallıya hiçbir zaman söylemek istemediğiniz kelime 'seni seviyorum'dur. İşte bakın, şu anda bile, sizi belki üzdüğümü düşünerek (ah, keşke söylemeseydim, sussaydım, sabretseydim) diyorum, ama ne yapayım ki, elimde değil. Hakikaten bütün kalbimle, varlığımla sizi seviyorum. Yalnız kendisine inanılmasını isteyen zavallı."

Bir son mektup, her zaman ki gibi

"Bu kaçıncı mektubum oldu Leyla? Onun gerçek sayısını ben çoktan unuttum. Sen herhalde hiçbirini okumamış olacaksın ki, saymak zahmetine bile katlanmadın... Niçin susuyorsun? Niçin bana iki satırlık olsun bir mektup göndermek tenezzülünde bulunmuyorsun Leyla? Maksadın beni çıldırtmak ise zaten çılgın sayılırım. Maksadın beni öldürmek ise, zaten yaşamıyorum demektir."

Bir aşk, bir hayat

"Büyük aşkım, bütün karanlık bulutlar dağıldı. Asırlarca mihnet çeken dünyada, saadeti ilk olarak dün tattı. Bu topraklar üzerindeki bütün iyi günlerin başlangıcı dündü. Düşün bir kere hayatım, dün senin bana (evet) dediğin kutsal dakikaları sinesinden barındıran gündü."
Yayın tarihi: 12.02.2002
284
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.