Magazin

Silikondan uzak durun!

Silikondan uzak durun!

Bugüne kadar 1500ü meme protezi olmak üzere binlerce estetik operasyon gerçekleştirdiğini söyleyen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Arman Çağdaş "Silikondan uzak durun, hidrojel adı verilen meme protezi taktırın" dedi.

Meme protezlerinin tekniğine uygun ve tecrübeli uzmanlar tarafından yapılması gerektiğini söyleyen Çağdaş, "Protez tekniğine uygun takılırsa, süt kanalları kapanmaz. Böylece hanımlar meme protezi taktırdıktan sonra da doğum yapıp, çocuk emzirebilir" diye konuştu.

Göğüs büyütmek için kullanılan malzemelerin kanserojen etkisi olduğu yönündeki iddiaların da doğru olmadığını söyleyen Prof. Dr. Arman Çağdaş, ABD'de bu konuyla ilgili geniş bir araştırma yapıldığını ifade ederek "Meme protezlerinin kanser yapmadığı kesin olarak belirlendi. silikon protezlerin ise kanser yapmadığı ancak, bünyeye zararlı olduğu, vücut direncinde bozukluk yaratacak bazı hastalıklara ve operasyon gerektiren bazı sert doku oluşumlarına neden olduğu tespit edildi. Bunun üzerine ABD'de meme protezlerinde silikonun kullanılmasını yasaklandı" dedi.

TÜRKİYE'DE KONTROLSÜZ
Artık içinde serum fizyoloji olan meme protezleriyle, bir de hidrojel denilen, içinde zararsız bazı malzemeler olan protezlerin kullanıldığını belirten Çağdaş, hidrojelin içerisinde bir nevi şekerli jel olduğunu söyledi. Çağdaş, "Ben 6.5 yıldır bu malzemeyi kullanıyorum. imdiye kadar hiç bir problem çıkmadı. Bu arada önceden silikon protez taktırmış olan hastalarımızın bir çoğunun protezlerini de değiştirdik. Ancak ABD'de silikon protez yasaklanmasına karşın, Türkiye'de Sağlık bakanlığı bununla ilgili henüz bir kararname yayınlamış değil. Bu nedenle silikon protez kullanan meslektaşlarımız da var" diye yakındı.

TÜRK KADINLARI ÇOK İRİ İSTEMİYOR
Türkiye'de kadınların orta büyüklükte meme tercih ettiklerini söyleyen çağdaş, "Ancak Amerikalı hanımlar olabildiğince iri meme istiyor. Türkiye'de ortalama 200- 300 santimetreküplük protezler kullanılıyor, ABDde ise genelde 500- 600 santimetreküplük protezler takılıyor. Ancak bu büyüklük sağlık için sakıncalı değil. Ancak bir- iki kilogramlık büyüklükteki memeler, bel ağrısı ve diğer sırt sorunlarına neden olabiliyor" dedi.

İÇİNİZ RAHAT OLSUN
Özellikle son 5 yıl içerisinde Türkiye'nin estetik cerrahi üzerine büyük aşama kaydettiğini söyleyen Prof. Dr. Arman Çağdaş, "Türkiye'deki hanımlar estetikleri için bıçak altına yatmaktan çekinmesin. Ancak kendilerini konunun uzmanı doktorlara teslim etsin ve özellikle kullanılan malzemeden emin olsun. Bunun dışında ülkede estetik uzmanlarımız şu an Avrupa ve ABD'li uzmanlarla aynı donanımda. İçiniz rahat olsun" diye konuştu.
(DHA)
Yayın tarihi: 14.10.2002
597
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.