Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Silikon vadisi erkekler vadisi oldu

Silikon vadisi erkekler vadisi oldu

Bilişim dünyasının merkezi kabul edilen Silikon Vadisi'nde çalışan kadın sayısı her geçen gün azalıyor.

Teknoloji şirketlerinin erkek egemen kültürün etkisi altında olduğunu söyleyen feministler, kadınların bu ortamlardan dolayı sektörden uzaklaştığını savunuyor.

Teknoloji şirketlerinde çalışan erkeklerin işgalci bir erkek kültür yaratarak bu alanda çalışan sayısının azalmasına neden olduklarını ileri süren feministler, erkek ve kadın çalışanlar arasındaki dengenin son 15 yılda kadınlar aleyhine aşırı derecede bozulduğunu vurguluyorlar.

Kadın ve Teknoloji Enstitüsü'nden Dr. Anita Borg, kadınların yönetici olarak önemli başarılara imza attıklarını ve birçok dot.com şirketi kurduklarına dikkat çekerek, "Buna rağmen kadınlar teknolojik yeniliklere fazla imza atmıyorlar" diyor.

Bilgisayar alanında kariyer yapan kadın sayısının son 15 yıldır sürekli düşüş yaşadığını kaydeden Borg, 1970 ve 80'li yıllarda kadınların bu sektöre giriş oranının çok daha yüksek olduğunu belirtiyor. Borg, 1984 yılında bilgisayar mühendislerinin yüzde 40'ının kadın olduğunu, bugün ise bu oranın Amerikan Üniversiteli Kadınlar Birliği'nin tespit ettiği yüzde 28'den bile daha aşağıya düştüğünü kaydediyor.

Silikon Vadisi gibi teknolojinin kabesi olarak nitelenen bir yerde bile kadınların iş ortamında kendilerini erkek kültürü tarafından kuşatılmış bulduğunu söyleyen Monika Khushf, Silikon Vadisi'nin aslında bir "Erkekler vadisi" haline geldiğini keşfedenlerden birisi.

Silikon Vadisi'nde işe başlarken beklentisinden çok daha farklı bir kültürle karşılaştığını ifade eden Khushf, yaşadığı tek taraflı iş yaşamı belgesel bir filmle herkesin görmesini sağlamak için hareke geçti.

Khusf, "öğle yemeğine çıktığımızda bu insanların konuştukları tek şey donanım, kablolar ya da bilgisayar sürücülerinden başka bir şey değil" diyerek kendisiyle bu insanların arasında ortak hiçbir şey olmadığını söylüyor.

Bir yazılım firmasında çalışan Khushf, filminde, koltuklar üzerinde uyuklayan ve akşam ofiste kalarak tüm gece oyun oynayan ve pizza yemeyi alışkanlık haline getiren erkek programcıları anlatacağını kaydetti. Erkekler ofiste eğlenecek şeyler bulurken kadınların eğlence tarzlarının çok daha farklı olduğunu savunan Khushf, erkek programcıların ofis oyun ve oyuncaklarının programcılıktaki yaratıcılığı desteklediği fikrine de karşı çıkıyor.

"Peki neden kadınlar eğlenemiyor? Sanırım erkekler değişik yollarla eğleniyor. Yani, avukatları, ellerinde su tabancalarıyla birbirlerini kovalarken pek görmek mümkün olmaz" diye konuşan Kushf, bunu yapan mühendislerin ise şirketlerin tepesinde yeralmasının hiç de yadırganmadığını söylüyor.

Kadınlar, teknoloji sektöründe aleyhlerine işleyen sürecin daha aile içinde başladığını belirterek buna karşı genç kızlara okul yaşlarında bilgisayarlara aşina olmalarını sağlayacak bir proje başlatıyor.
534
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.