Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Silikon bileziklerin sırrı

Silikon bileziklerin sırrı

Son günlerde sokaktaki insandan ekrandaki ünlülere kadar herkesin bileğinde silikon bir bilezik var.

İngilizce 'awareness wristbands' (yani 'farkındalık bilezikleri') denilen bu takıları kimisi sadece moda diye takıyor, kimisi tuttuğu takımın renklerinde olduğu için seçiyor. Bunların insanı hastalıklara karşı koruduğu söylentileri bile geziyor ortalıkta.

Oysa bu bilezikler, dünyada çeşitli kampanyalara destek amacıyla satılıp takılıyor. Türkiye'de ilk olarak Filiz Akın'ın Türk Meme Vakfı'yla başlattığı kampanya sayesinde sarı bilezikler çıktı. Bu 'modanın' öncüsü, Amerikalı bisikletçi Lance Armstrong'du.

Kampanya amacına ulaşınca farklı dernekler bilezik kampanyaları düzenlemeye başladı. Şimdi renkli bilezikler artık herkesin kolunda. İşportada bile satılıyor. İnternet sitelerinde istenilen renk ve yazıya göre sipariş verip kendi bileziğinizi tasarlayabiliyorsunuz. Yurtdışında renkli bileziklerin çoğu bağış amaçlı ama bizde sadece Türk Meme Vakfı'nın sarı İyi Yaşa bilezikleri bu amaca uygun olarak satılıyor.

FİLİZ AKIN'IN TÜRKİYE'DE TANITTIĞI İYİ YAŞA BİLEZİKLERİ
Kanseri yenen dünyanın bir numaralı bisikletçisi Lance Armstrong, silikon bilezik modasını yaratan kişi. Lance Armstrong Derneği ve Nike firmasının ürettiği, üzerinde 'Livestrong' yazısı bulunan sarı bileziklerden 47 milyon satıldı. Elde edilen gelir kanser araştırmalarına ve derneğe aktarıldı. Türkiye'de bağış amaçlı satılan tek bileziği Türk Meme Vakfı üretiyor. Bunun üzerinde Livestrong yerine İyi Yaşa yazısı bulunuyor.

Meme kanseri için pembe bilezik kullanılıyor dünyada ama Filiz Akın sarıyı tercih etmiş çünkü tüm kanser türleriyle mücadeleye dikkat çekmeyi amaçlıyor. Mayıs ayından beri bunlardan 500 bin tane satıldı. Türk Meme Vakfı Başkanı Can Gürbüz, Livestrong yazısının patentinin sadece Türk Meme Vakfı'nda olduğunu ve bu sloganla korsan bilezik üretenleri mahkemeye verdiklerini söylüyor. 1 YTL olan bilezikler, Migros mağazaları, Homestore, Cotton ve Ten İç Giyim'de bulunuyor.

İnternette www.adepo.com, www.ten.com.tr, www.weblebi.com adreslerinde satılıyor. Lance Armstrong Derneği'nin www.livestrong.org adresli sitesinde satılan 'Livestrong' yazılı sarı bilezikler ise 2-4 haftada adresinize ulaşıyor. Tanesi 1 dolar olan bileziklerden en az 10 tane almak gerekiyor.

MAKE POVERTY HISTORY (Yoksulluğu Tarihe Gömelim)
Yoksulluk ve açlıkla mücadele eden Make Poverty History hareketinin ürettiği beyaz bileklikleri Bob Geldof, Bono gibi ünlü isimler de takıyor. Bu ünlüler temmuz ayında yapılacak G8 zirvesine katılacak devlet başkanlarının dikkatini çekmeyi amaçlıyor. Düzenledikleri Live Aid (Live 8) konserlerinde bu bilezikleri takıyorlar. www.makepovertyhistory.org adresinden 2 sterlin karşılığında beyaz bileklik alıp, kampanyaya katkıda bulunmak mümkün. 28 günde bileklik elinize ulaşıyor.

WEAR TSUNAMI AID (Tsunami Kurbanlarına Yardım)
Tsunami kurbanlarına yardım eden bu derneğin mavi bileklikleri 7.95 dolar. www.weartsunamiaid.org adresinden sipariş verdikten sonra 18 günde evinize postalanıyor.

NIKE-STAND UP SPEAK UP (Nike-Ayağa Kalk ve Konuş)
Nike firmasının kampanyası futboldaki ırkçılığa karşı. Siyah-beyaz bilezikler Avrupa'da Nike mağazalarında 1 dolara satılıyor, ancak henüz Türkiye'de yok. Gelir ırkçılığa karşı savaşan derneklere aktarılıyor.

BREAST CANCER CAMPAIGN (Meme Kanseri Kampanyası)
Meme kanseriyle mücadelenin sembolü pembe bilezikler www.breastcancercampaign.org adresinden 1 sterline alınabiliyor. Bağışlar meme kanseri araştırmalarına aktarılıyor. Bilezik 28 günde elinize ulaşıyor.

FARKINDALIK BİLEZİĞİYLE NEYİN FARKINA VARIYORSUNUZ?
Hangi renk ne anlama geliyor

KIRMIZI: Kalp hastalıkları, AIDS, Parkinson, madde bağımlılığı
TURUNCU: Açlık, lösemi, ırkçılıkla mücadele, multipl skleroz
SARI: Umut, intihar karşıtlığı, evlat edinen aileler, kayıp çocuklar, mesane kanseri, akciğer kanseri
YEŞİL: Organ ve doku bağışı, depresyon, ruh sağlığı, göz hastalıkları, ilik nakli ve bağışı, glokom, kayıp çocuklar, lösemi, çevre, böbrek kanseri
KOYU MAVİ: Hoşgörü, çocuk taciziyle mücadele, konuşma özgürlüğü, suç kurbanları, su temizliği, kolon kanseri
MOR: Dini hoşgörü, hayvan suiistimaliyle mücadele, 11 Eylül kurbanları, pankreas kanseri, tiroid kanseri, evsizler
BEYAZ: Masumiyet, terör kurbanları, barış, yaşam hakkı, diyabet, cinsel tacizle mücadele, Alzheimer, evlat edinme, kemik kanseri, internetteki çocuk pornosuyla mücadele
SİYAH: Melanom, yas
KAHVERENGİ: Sigara karşıtlığı
GRİ: Diyabet, beyin kanseri, astım, alerji
TURKUVAZ: Jinekolojik kanserler, madde bağımlılığı, cinsel taciz ve tecavüzle mücadele
BORDO: Sezaryenle doğum, başağrısı ve migren
LİLA: Yeme bozuklukları, hipertansiyon, mide kanseri
PEMBE: Meme kanseri
AÇIK MAVİ: Prostat kanseri, tiroid hastalıkları,
LAVANTA: Tüm kanser türleri, epilepsi
BEJ: Akciğer kanseri, multipl skleroz
ALTIN: Çocuk kanseri

Birlikte kullanılanlar
MAVİ+ PEMBE: Hamilelik, erkeklerdeki meme kanseri
KIRMIZI+ BEYAZ: Kafatası ve çene kanseri
KIRMIZI+ SARI: Hepatit C
KIRMIZI+ BEYAZ + MAVİ: 11 Eylül kurbanları
KIRMIZI+ MAVİ (Üzerinde kalp resmi var) Kalp hastalıkları
MAVİ+ SARI: Down sendromu
SİYAH+BEYAZ: Irkçılıkla mücadele
(Hürriyet/Cuma)
341
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.