Magazin

Silifkelilerden Umberto Eco'ya davet

Silifkelilerden Umberto Eco'ya davet

Dünyaca ünlü İtalyan yazar Umberto Eco, "Baudolino" adlı son kitabında olayların bir bölümünün geçtiği Mersin´in Silifke İlçesi´ne davet edildi.

Arkadaş Çevre Grubu Sözcüsü Yaşar Öztürk, Umberto Eco´yu, Doğan yayıncılık tarafından yayımlanan ve Şemsa Gezgin´in Türkçe´ye çevirdiği son kitabı "Baudolino" dolayısıyla Silifke´ye davet ettiğini belirtti. Öztürk, Silifke´ye 7 kilometre uzaklıkta, Göksu ırmağının kıyısında boğularak öldürülen, Roma Germen İmparatoru Friedrich Barbarossa´nın evlat edinerek Paris´te okuttuğu çok yetenekli, düş gücü yüksek ve keskin zekaya sahip Baudolino´nun yaşamının anlatıldığı kitabın değerlendirilmesi gereken bir fırsat olduğunu söyledi.

Okuyucuların ilgisini çekecek
İmparator Friedrich Barbarossa´ya ait anıtın Silifke-Mut Karayolu üzerinde olduğunu kaydeden Öztürk, şunları söyledi: "Bölge bozulmamış doğa güzellikleriyle okuyucuların da ilgisini çekecektir. Bu Türkiye için iyi bir fırsat. Kitabın, (Gülün Adı) gibi filminin yapılması halinde de Silifke ve çevresinin tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır. Yazarı yöreyi görmeye davet ettik. Kitaptaki ilgili yerlerin ve Barbarossa anıtının fotoğraflarını gönderdik. Yetkilileri de turizm vekültür atağına geçmeye çağırıyoruz."
Yayın tarihi: 31.03.2003
570
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.