Magazin

Silaha 1 katrilyon yatırdık

Silaha 1 katrilyon yatırdık

Türkiye'e, yaklaşık 650 bin kişinin belinde taşıdığı ruhsatlı silahın değeri 585 trilyon lirayı bulurken, 500 bin bulundurma ruhsatlı silahla birlikte silaha giden para 1 katrilyonu geçiyor.

Türkiye'de, yaklaşık 650 bin kişinin yaklaşık 585 trilyon lirayı belinde taşıdığı, 500 bin bulundurma ruhsatı ile birlikte Türkiye'de silaha yatırılan paranın yaklaşık 1 katrilyon 35 trilyon lira olduğu ortaya çıktı.

Yerli ve yabancı menşeli silahlar dolar bazında 400 milyon lira ile 2 milyar lira arasında alıcı buluyor. Altın ve gümüş kaplama ile özel işlemeli silahların fiyatı ise yaklaşık 5 milyar liradan satılıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye genelinde, çoğunluğu can güvenliği gerekçesiyle alınan 1 milyon 150 bin civarındaki silahtan, 650 bini taşıma, 500 bini ise bulundurma ruhsatlılardan oluşuyor.

Taşıma ve bulundurma ruhsatlı silahlara bugünün fiyatıyla ödenen para 1 katrilyon lirayı aşıyor. 650 bin civarındaki taşıma ruhsatlı silahın parasal değeri 585 trilyon lira, ev ve işyerlerindeki 500 bineyakın bulundurma ruhsatlı silahın parasal değeri ise 450 trilyon lirayı buluyor.

Kriz satışları etkiledi

Öte yandan, Olağanüstü Hal Yasası kapsamında bulundurma silah ruhsatının verildiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, ruhsat için yapılan başvuru sayısında, önceki yıllara oranla önemli ölçüde düşüş olduğu belirtildi.

Yaşanan ekonomik krizin yanı sıra terör olaylarının da azalmasıylaruhsat için başvuran kişi sayısının azaldığını belirten yetkililer, şöyle dediler:

"Daha önceki yıllarda özellikle bu bölgeden silah ruhsatı almak için yoğun başvuru oluyordu. Ancak, bu yıl büyük ölçüde azalma oldu. Bunun nedeni de, dolar bazında satılan silah fiyatları, ruhsat almak için yatırılan harçların artması ve terör olaylarının azalmasıdır.

Ruhsat için yatırılan harç bedeli 650 milyon lirayı buluyor. Başvuruda bulunanların çoğunluğu genellikle can güvenliğini gerekçe gösteriyor. Ancak, asıl neden birçok insanın silaha olan merakıdır."

MKEK Genel Müdürlüğü'nün satış listesine göre; 307 milyon 125 bin lirayla Tisaş Kanuni en ucuz, 1 milyar 262 milyon 772 bin lira ile de MKE Yavuz 16 Regard ise en pahalı silahlar arasında yer alıyor.

İthal silahlarda ise 445 dolarla Taurus en ucuz, 3 bin 442 dolarla da Desert- Eagle marka silah en pahalı silahlar arasında bulunuyor.
Yayın tarihi: 22.11.2001
535
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.