Magazin

Silah almak isteyenler antisosyal

Silah almak isteyenler antisosyal

Silah ruhsatı almak için müracaat eden kişilerle yapılan psikiyatrik muayene ve psikolojik testlerde, bu kişilerde yüksek oranda "nesneye ve başkasına yönelik saldırganlık ile antisosyal davranış" bulunduğu belirlendi.

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bu yıl başvuran ve yüzde 90'ını erkeklerin oluşturduğu 249 müracaatçı, Psikiyatri Kliniği'nde muayenenin yanı sıra, çeşitli testlerden geçirildi. Bu kişilerde "nesneye ve başkasına yönelik saldırganlık" belirlendi. Bu kişilerde antisosyal davranış, kontrol grubundakilere göre daha yüksek bulundu. Müracaat sahiplerinin "agresif, güvensiz, araştırıcı, meraklı, hareketli, kolay sıkılan, sert, itirazcı ve soğuk" kişiler olduğu saptandı.

Sonuçları değerlendiren Psikiyatri Klinik Şefi Dr. Mecit Çalışkan, "son yıllarda özellikle büyük kentler ve metropollerde meydana gelen kapkaç, gasp, hırsızlık ve cinayet gibi olayların artmasına bağlı olarak kişilerin silah elde etmeye yönelik isteklerinin de arttığını" kaydetti.

Hissettikleri güvensizlik duygusunun bazı kişileri silah edinmeye ittiğini vurgulayan Dr. Çalışkan, silah edinme başvurularının çok dikkatli izlenmesinin önemine işaret ederek şu uyarılarda bulundu:

"Akıl hastalarının, ağır depresyondaki kişilerin, zihince gerilik veya ağır kişilik bozukluğu olanların kesinlikle silah edinmelerinin engellenmesi gerekir. Silah ruhsatı alanların belli aralıklarla psikiyatrik muayeneden geçirilmesi gerekiyor."
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 12.01.2006
554
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.