Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sığınma evlerine kapatılma tehlikesi

Sığınma evlerine kapatılma tehlikesi

Kadınlar, kadın sığınma evlerini yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakacağı gerekçesiyle, Yerel Yönetimler Yasa Tasarısına savaş açtı.

Mor Çatı, sığınma evlerini kapatma noktasına sürükleyecek Yerel Yönetimler Yasa Tasarısı'nın değişmesini isterken, Hükümet Bakanlar Kurulu'da tasarıyı imzaya açarak hızla yasalaştırma yoluna gidiyor. "Yerel yönetimler yasası ile KSSGM ve sığınakların kapatılmasına seyirci kalmayacağız" diyen kadın örgütlerinin tepkilerine rağmen Hükümetin, tasarıyı değiştirmeden yasalaştırması halinde, Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü ve Aile Araştırma Kurumu ile Kadın Sığınma evleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

KSSGM KALDIRILIYOR
Mor Çatı, Yerel Yönetimler Yasa Tasarısının geçici 10'uncu Maddesi ile Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü ve Aile Araştırma Kurumu kaldırılmasına dikkat çekti. Mor Çatı, "AKP Hükümetinin, teşkilat yasasını çıkarmak ne kelime, bir o bakanlığa, bir bu bakanlığa bağlayıp, oradan oraya süründürüp çalışamaz bir halde beklettiği KSSGM kadınlarla ilgili Türkiye'nin tek resmi mekanizmasıdır ve bunu kaldırmaya kalktığınızda, sadece Türkiye kadın hareketi değil, dünya ayağa kalkacaktır"
uyarısında bulundu.

SIĞINMA EVLERİ TEHLİKEDE
Tasarı ile SHÇEK'e bağlı Kadın Sığınma evlerinin yerel yönetimlere devredileceğini belirten Mor Çatı, önceki tasarılara bir konup, bir çıkartılan ve belediyelere kadın sığınakları açmak, işletmek, işlettirmek görevi veren maddenin de yeni tasarıda bulunmadığına işaret etti. Mor Çatı, "Yerel yönetimlerin görevleri arasında sayılmadığına göre nice mücadelelerle açtırabildiğimiz üç-beş kadın sığınmaevi de kapatılacak demektir" kaygısını dile getirdi.

SIĞINMA EVLERİ GÖKÇEK'E VERİLİRSE
Öte yandan, tasarının yasalaşması durumunda, Ankara'da bulunan ve korumaya muhtaç kadınlara yardım eden sığınma evlerinin yetkileri de AKP'li Melih Gökçek'e devredilmiş olacak. Gökçek, daha önce "Sığınma evleri açıldıktan sonra ne hale geldi biliyor musunuz" ifadeleriyle tepki toplamış, sonra bu sözü tekzip etmişti.

Mor Çatı, AKP Hükümetinin bu tasarı ile sosyal devlet anlayışına da "elveda" dediğini belirterek, şu eleştiride bulundu: "Sosyal devlete elveda deyip, demokrasiyi bir başka yüzyıla bırakan yerel yönetimler yasa tasarısı ile, kamu hizmetlerinin hemen hemen tümü ya özelleştiriliyor ya da paralı hale getiriliyor. Kamu hizmetlerini, örneğin sağlık ya da eğitim hakkını paralı hale getirdiğinizde 'fırsat eşitliği' filan kalmıyor, önce kadınlar ölüyor, önce kız çocukları eğitimden alınıyor, önce kadınlar işten atılıyor vs... Oysa ki, kadın sığınakları, kadın danışma merkezleri, kreşler, açmak, kadın çalışmaları için mekanlar tahsis etmek, ödenek vermek, yerleşim bölgelerini kadınların gereksinimlerini gözeterek düzenlemek, yerel yönetimlerin asli görevleridir."
360
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.