Magazin

Sigarayı bıraktıran ilaç Türkiye'de

Sigarayı bıraktıran ilaç Türkiye'de

GlaxoSmithKline ilaç firması tarafından piyasaya sunulan ve "dünyada nikotin içermeyen tek sigarayı bıraktırma ilacı" olduğu belirtilen "Zyban" tanıtıldı.

Swissotel`de düzenlenen toplantıda konuşan GlaxoSmithKline İlaçları Sanayi ve Tic. A. Satış ve Pazarlama Direktörü Merih Türkdoğan, dünyada erişkin nüfusun 3`te 1`i olan 1 milyar 100 milyon kişinin sigara kullandığını, Türkiye`de ise her 2 kişiden 1`inin aktifsigara içici olduğunu kaydetti.

Türkdoğan, firmanın nikotin bağımlılığında önemli bir adım olan "Zyban"ı ilk kez 1997 yılında ABD`de kullanıma sunduğunu dile getirerek, ilacın, Türkiye`de de piyasaya çıktığını ifade etti.

Nikotin içermeyen ve tablet formundaki tek sigara bırakma ilacı olma özelliği taşıyan "Zyban"ın dünyada 42 ülkede kullanıldığını ve 2 milyonu aşkın kişinin bu ilaçla sigarayı bıraktığını anlatan Türkdoğan, Dünya Sağlık Örgütü`nün de, bu ilacı sigara bırakılmasında ilk basamak tedavi olarak önerdiğini kaydetti.

Toplantıda konuşan ABD`li Innovaa Research adlı araştırma firmasının Başkanı ve "Zyban"ın piyasaya sürülmesi çalışmalarına katılan Joseph Andrew Johnston da, bu ilacın bağımlılık yaratmadığını söyledi. Johnston, ilacın uyumakta zorluk ve ağızda kuruluk gibi yan etkileri bulunduğunu belirtti.

TÜRK KALP VAKFI DA DESTEKLİYOR
Toplantıda konuşan Türk Kalp Vakfı Başkanı Çetin Yıldırımakın da, Türk halkının kalp sağlığı için şeker, un ve tuzdan oluşan 3 beyazın yanı sıra 4. beyaz olan sigaradan da uzak durması gerektiğini dile getirerek, "İnsanlığın en büyük belası sigaradır" dedi. Yıldırımakın, vakıf olarak içinde nikotin olmayan "Zyban" adlı ilacı desteklediklerini vurguladı.

Vakıf Mütevelli Heyeti üyesi, tiyatro sanatçısı Levent Kırca da, Türkiye`de sel ya da trafik gibi birçok nedenden insanların öldüğüne işaret ederek, "Zaten herkes bizi öldürmeye çalışıyor. Sigarayı bırakın artık adamı çileden çıkarmayın" diye konuştu.

NASIL KULLANILACAK?
"Zyban" kullanarak sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenlerin, bu ilacın kendilerine uygun olup olmadığını belirlemek için doktor kontrolünden geçmesi gerekiyor. 7-9 hafta süren tedavi süresince ağızdan alınan ilaç, ilk 3 gün tek tablet, 4. günden itibaren tedavi sonuna kadar da günde 2 tablet olarak alınıyor.

"Sigara isteğini ve sigarayı bıraktıktan sonra oluşan sinirlilik,endişe ve terleme gibi belirtileri azaltan" ilaç, sigara bağımlılığının nörolojik etkilerini önlüyor. "Bupropiyon hidroklorür"den oluşan ve sadece reçeteyle satılan ilaç, bağımlılığın kaynağı olan nikotinin yerine geçmeden bağımlılığın biyokimyasını hedefliyor.

Bir kutuda 60 tabletin bulunduğu "Zyban", eczanelerde 130 milyonliradan satışa sunuldu.
(DHA)
Yayın tarihi: 19.09.2002
564
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.