Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sigarayı bırakmanın tam zamanı

Sigarayı bırakmanın tam zamanı

Sigarayı bıraktırmak için günümüzde uygulanan yöntemlerin etkili olduğunu belirten Amerikalı bilim adamları, "sigarayı bırakmanın tam zamanı" olduğunu açıkladı.

Wisconsin ve Minnesota üniversitelerindeki araştırmacılar, nikotin bağımlılığından kurtarmaya yönelik olarak halen 5 ayrı ilacın AmerikanGıda ve İlaç Dairesi`nce onaylandığına dikkat çekti.

Her yaş grubu için sigarayı bıraktırma yöntemleri ve ilaçların etkili olabildiğini kaydeden araştırmacılar, tiryakiliğin önlenebilmesi açısından doktorlara ve sağlık uzmanlarına önemli görev düştüğünü, sigaranın zararlarının anlatılması gerektiğini belirttiler.

ABD`nin Chicago kentinde yaşayan Türk doktor Mete Korkmaz, sigaraya karşı verilen mücadeleyi ilginç bir benzetmeyle yorumladı. Dünyada sigarayla ilgili "üç takımın yarıştığını" belirten Korkmaz, sigara firmalarını "bu takımların en güçlüsü" olarak niteledi.

Korkmaz, firmaların güçlü pazarlama taktikleriyle tiryakilerin takımını her zaman taktik hatasına düşürebildiğini, tıbbın ise güçlü oyun ortaya koymasına karşın, güçlü takımın parasal gücüyle yaptığı reklam karşısında aciz kaldığını belirtti.
270
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.