Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sigarayı bırakmada erkekler daha kararlı

Sigarayı bırakmada erkekler daha kararlı

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tülay Özdemir, sigara bırakma kararında ilk 8 haftanın çok önemli olduğunu, bu süreyi atlatanların sigarayı bırakmalarının daha kolay olduğunu söyledi.

Bir kişinin sigarayı tamamen bıraktığını söyleyebilmesi için 1 yıl boyunca hiç içmemesi gerektiğini anlatan Doç. Dr. Özdemir, Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalında, bağımlılarına sigarayı bırakmaları konusunda yardımcı olmak için 1 yıl önce kurulan merkeze, sigara yüzünden hastalanan insanların başvurduğunu söyledi.

Doç. Dr. Özdemir, "Sigara içenler ne yazık ki ancak bunun zararı gördükten sonra bize başvuruyor" dedi.

ZARARLARI BİLİNİYOR
Sigarayı bırakmak isteyenlerle öncelikle iletişim kurduklarını belirten Akdeniz Üniversitesi Araştırma Görevlisi Semra Dinmezel ise, çeşitli broşürlerle hastalara sigaranın zararlarının anlatıldığı ancak, bunların zaten bilindiğini belirterek şöyle konuştu:

"Hemen her gün bu konuyla ilgili yayınlar çıkıyor. Amacımız hastalarla konuşarak, en çok kiminle birlikte sigara içtiklerini, bu isteği neyin tetiklediğini, ruh durumunu ve ihtiyaç düzeyini saptamak. Sonra da birlikte sigarının yerini tutabilecek aktiviteleri belirliyoruz."

Kadınların sigarayı bırakma konusunda çok istekli ve başarılı olamadıklarını da belirten Dinmezel, "Kadınlar yaşadıkları sorunları öne sürüp yavaş yavaş bırakma eğilimindeler. Çoğu kadın, `Bunca sıkıntı içinde ben sigarayı nasıl bırakacağım? diye ağlıyor. Bu da sigarayı bırakmadaki başarıyı önlüyor" dedi.

Kadınların sigara içmelerini haklı kılmak için mutlaka bir neden bulduklarını söyleyen Dinmezel, erkeklerin ise kesin karar vererek kendilerine başvurduğunu belirtti.

ÖNCE NİKOTİN BANDI
Sigarayı bırakma tedavisine tüm dünyada uygulanan nikotin bantları ile başladıklarını belirten uzmanlar, bu tedavinin başarılı olmaması halinde henüz Türkiye'de bulunmayan antidepresan ilaçla çözüm aradıklarını ifade etti.

Sigara bağımlılarının bundan kurtulmaları için öncelikle kararlı olmaları gerektiğini vurgulayan uzmanlar, kendilerinin ise bu kararın alınmasından sonra yardımcı olduklarını anlattı.
(DHA)
Yayın tarihi: 30.09.2002
493
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.