Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sigarayı bırakan şempanze

Sigarayı bırakan şempanze

Çin'de sigara tiryakisi şempanze, 16 yıl sigara içtikten sonra bakıcılarının yardımıyla bu alışkanlığı terketti.

Çin'in kuzeybatıdaki Shaanxi eyaletinde bir hayvanat bahçesinde yaşayan 27 yaşındaki 'Ai Ai'nin kötüleşen sağlığından kaygılanan bakıcıları, dişi şempanzenin dikkatini başka uğraşlara çevirerek hayvanın sigarayı bırakabilmesine yardımcı oldular.

Her türlü yol denendi
"Hayvanat bahçesi görevlileri şempanzeye sigarayı unutturmak için her yolu denediler: Kahvaltıdan sonra yürüyüş, öğle yemeğinden sonra müzik dinletme ve akşam yemeğinden sonra jimnastik gibi".

Sigara için çığlık attı
Ai Ai'nin kızarmış yemekler ve meyveli hamur tatlısının yanı sıra süt, muz ve pirinçle beslendiğini söyleyen bir bakıcısı, "Pop müzikten zevk alabilmesi için walkman dinletiyordum. İlk günlerde sigara için çığlık attı ve daha sonra yaşamı renklenmeye başlayınca sigarayı tamamen unuttu" dedi.

Hayatı ayrılıklarla dolu
Shaanxi eyaletindeki hayvanat bahçesinde yaşayan Ai Ai, eşinin ölmesinden kısa süre sonra 1989 yılında sigara içmeye başladı ve ikinci eşinin 1997 yılında ölmesinden ve kızının başka bir hayvanat bahçesine gönderilmesinden sonra da tiryaki oldu. Ai Ai'ye sigarayı ilk olarak kimin verdiği bilinmezken, Ai Ai'ye yeni bir eş bulunmaya çalışılıyor.
Yayın tarihi: 03.10.2005
428
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.