Magazin

Sigarayı bırakamıyoruz, ama azaltıyoruz

Sigarayı bırakamıyoruz, ama azaltıyoruz

Türkiye'de sigara içenlerin sayısında artış olmasına rağmen, son beş yılda yıllık kişi başına düşen sigara tüketiminin yaklaşık yüzde 10 azalma göstererek, beş adete kadar gerilediği bildirildi.

Sigarayla Savaşanlar Vakfı Başkanı Ubeyd Korbey, son olarak 1988'de yapılan araştırmada, Türkiye'de 17 milyon kişinin sigara kullandığının belirlendiğini, ancak bu araştırmaya 20 yaş altının dahil edilmediğini söyledi. Vakıf olarak yıllık tüketilen sigara miktarı ve nüfus arasındaki oranlara dayanarak bir araştırma yaptıklarını belirten Korbey, "Ülkemizdeki yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 50'sini oluşturan 25 milyon kişinin sigara kullandığını, bunların önemli bir kısmının, günde iki ile altı adet arasında sigara içtiğini belirledik. Diğer bir ifadeyle, sigara kullananların sayısında önemli bir artış gözledik" dedi.


Yıllık 6.5 milyar paket
Yetkililer buna karşın, yaptıkları araştırmaya göre, Türkiye'de yıllık 6.5 milyar paket sigara tüketildiğini, bu rakamı nüfus ve güne böldüklerinde, kişi başına düşen sigara tüketiminin yüzde 10 azalarak 5.5'ten beş adete düştüğünü belirlediklerini anlattarak, sigara tüketiminde gerçekleşen yaklaşık yüzde 10'luk azalışın, sigaraya karşı verilen savaşın ne kadar başarılı olduğunu gösterdiğini söylediler.

"Tam yol ilerleyen gemi hemen duramaz
Sigara tüketimindeki azalmanın, bu alışkanlıktan ölenlerin sayısında gerçekleşen yıllık ortalama 2 bin kişilik artışı hemen kesmeyeceğine de dikkati çeken Vakıf Başkanı Korbey, "Bu olayı, okyanusta giden büyük bir gemiye benzetiyorum. Tam yol ilerleyen gemiyi durdurmak istediğinizde, uzun bir yol kat ettikten sonra duracaktır. Ülkemizdeki ölüm olayları da önümüzdeki 10 yıl artarak devam edecek, ancak sonraki yıllarda tam anlamıyla ölümler düşmeye başlayacaktır" diye konuştu.
Yayın tarihi: 19.03.2003
537
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.