Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sigarayı bırak, boyut değiştir

Sigarayı bırak, boyut değiştir

Sigarayı bırakan kişiler için zaman bir türlü geçmiyor. Pennsylvania Üniversitesi'nde görevli bilimadamları, sigarayı bırakan kişilerde zaman kavramının yüzde 50 oranına kadar uzadığını söylediler.

Psikolog Laura Cousino Klein başkanlığındaki ekip, sigaranın bırakılmasıyla birlikte dakikaların ve saatlerin, sigara içmeyen kişi için uzadığını belirtti. Sigarayı bırakan bir kişinin kendini daha fazla stres altında hissetmesinin, daha sinirli ve dikkatsiz olmasının nedenlerinden birinin "zamanın geçmemesi" olabileceğini söyleyen Klein, "Bu, işe giderken trafik lambalarının sürekli olarak kırmızıda yanmasına benziyor. Zaman bir türlü geçmiyor" dedi.

45 saniye 1.5 dakika etkisi yapıyor
Yapılan araştırmaya 18 ila 41 yaşlarında 22 sigara içmeyen kişi, 20 de sigara tiryakisi katıldı. Her iki gruba 45 saniyeyi nasıl algıladıkları soruldu ve önemli bir fark görülmedi. Sigara tiryakileri, sigarasız bir günden sonra ise 45 saniyeyi ortalama 1,5 dakika olarak algıladılar.
(AA)
Yayın tarihi: 13.05.2003
456
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.