Magazin

Sigaraya bir buçuk saatte elveda

Sigaraya bir buçuk saatte elveda

Artık sigarayı bırakmak için aylarca tiryakinin kendi kendisiyle mücadele etmesine gerek kalmadı. igarayla Savaşanlar Vakfı'nda uygulanan ışınlı seans adı verilen bir yöntemle sigara sadece bir buçuk saatte bırakılabiliyor.

Sigarayla Savaşanlar Vakfı'ndan edinilen bilgilere göre, ışın yöntemiyle sigarayı bırakmanın hiçbir yan etkisi bulunmuyor. Günde yarım saat olmak üzere üst üste 3 gün süren ışın seanslarıyla sigara bırakılıyor.

Sigarayı bırakmak için Vakıf'a başvuran tiryakiler, önce uzman doktor tarafından muayene ediliyor ve psikolojik durumu değerlendiriliyor. Daha sonra 3 gün üst üste 30 dakikalık ışın uygulamasına alınıyorlar. Bu uygulama sonunda, vücudun sigara içilmediği zamanlardaki eski sağlığına kavuşması amaçlanıyor.

AMAÇ YENİDEN ENDORFİN SALGILAMAK
Bu yöntemin temelini vücudun yeniden endorfin salgılamasını sağlamak oluşturuyor. Çünkü insan vücudu üzüntü, sevinç, kızgınlık, heyecan gibi duygu durumlarında endorfin denilen bir salgı salgılıyor. Bu salgı yalnız vücut ihtiyaç duyduğu zaman, ihtiyaç duyduğu kadar salgılanıyor.

Ancak sigara kullanılmaya başlanıldığı andan itibaren bu sıvının salgılanması sigara içimine bağlı olarak gerçekleşmeye başlıyor. Yani vücut duyguları kontrol altına almak istediğinde gereken endorfinleri elde etmek için, suni bir dış desteğe, nikotine ihtiyaç duyuluyor. Fiziksel olarak sigara bağımlılığının temelini de bu oluşturuyor.

Işın tedavisi yöntemiyle yapılan uygulamada vücudun bu salgılama işlemini yeniden kendiliğinden, yani sigaraya ihtiyaç duymadan gerçekleştirmesi hızlandırılıyor. Bu sayede sigarayı bırakmanın en zor devresi olan ilk üç günün rahatlıkla geçirilmesi ve sonrası için de moral dolu, yepyeni bir başlangıç yapılması sağlanıyor.

Ancak sigarayı bırakma çalışması ışın seansı ile sınırlı kalmıyor. Bir sonraki aşamada hafta sonları yapılan grup seansları geliyor. Sigarayı daha önceden bırakanlar ile birlikte tedaviye yeni katılmış diğer tiryakiler, uzman doktor kontrolü altında iki saat süren seanslara katılıyor.

Sigaradan kurtulmak isteyen tiryakiler Sigarayla Savaşanlar Vakfı İstanbul Sigara Bıraktırma Merkezi'ne gelerek kayıt yaptırabiliyor. İstanbul'a gelme imkanı olmayanlar da Vakfın Ankara merkezi ile görüşerek sigaradan kurtulma şansını yakalayabiliyor. Hamileler, epilepsi hastası olanlar ve kalp pili takan hastalar bu tedavi programından yararlanamıyor.
(ANKA)
Yayın tarihi: 22.01.2003
385
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.