Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sigaraya 15 yılda 3 milyon kurban

Sigaraya 15 yılda 3 milyon kurban

Yeşilay Derneği Genel Başkanı Selahattin Kaptanağası, son 15 yılda tütün ürünlerine 5 katrilyon 972 trilyon lira ödendiğini ve aynı dönemde 3 milyon kişinin tütün ürünlerinin tüketimine bağlı nedenlerle hayatını kaybettiğini söyledi.

Selahattin Kaptanağası, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, düzenli olarak yaptıkları istatistikler sonucu son 15 yılda 1 milyon 429 bin 522 ton tütün ürünü tüketildiğini, bunun için de 5 katrilyon 972 trilyon 145 milyar lira ödendiğini hesapladıklarını bildirdi.

Kaptanağası, bu rakamlara korsan üretimler, sınırlarda satılanlar ve ülkeye kaçak giren tütün ürünlerinin dahil olmadığını, bunların da dahil edilmesi durumunda rakamların yükseleceğini kaydetti.

Tütün ürünlerinin tüketimine bağlı olarak Türkiye'de her yıl yaklaşık 200 bin kişinin öldüğünü belirten Kaptanağası, ''Bu durumda son 15 yılda 3 milyon kişi, 5 katrilyon 972 trilyon lira ödeyerek ölümü satın aldı'' dedi.

Tiryakilerin tütün ürünlerine ödedikleri paranın en az 5 katının sigaradan kaynaklanan hastalıkların tedavisine harcandığını belirten Kaptanağası, tütün ürünleri nedeniyle harcanan paranın tiryakilerin ailelerinden başlayarak devletin bütçesine büyük bir mali yük getirdiğini söyledi.

Bilim adamlarının gırtlak kanserleri ve beyin tümörlerinin yüzde 99'unun, akciğer kanserlerinin yüzde 90'ının, beyin kanamalarının da yüzde 85'inin sigaraya bağlı olarak geliştiğini belirlediklerini anlatan Kaptanağası, ''Sigara gerçek bir intihar yoludur'' dedi.

Aynı dönemde tüketilen 10 milyar 958 milyon 116 bin 120 litre alkollü içki için de yaklaşık 2 katrilyon 483 trilyon 191 milyar lira ödendiğini belirten Kaptanağası, alkol ve sigara tüketiminin her yıl biraz daha arttığını söyledi.

Kaptanağası, ''1930'larda ülkemizde kişi başına 10 paket sigara ile 1 litre alkollü içki düşüyordu. Şimdilerde bu yaklaşık olarak sigarada 10 kat, alkolde 17 kat artmıştır. Bu artışın temelindeki sebeplerden biri 1960'lardan sonra ülkemizde kurulan yabancı sermayeli bira ve şarap şirketleri ve onların reklam faaliyetleri ile devletin bunlara verdiği destektir'' diye konuştu.

Tekel'in özelleştirilmesinin doğru olmadığını öne süren Kaptanağası, ''Alkol ve sigaranın devletin kontrolünden çıkarılarak özelleştirilmesi felaket, üretim ve ticaretinin yabancı şirketlere verilmesi ise daha büyük bir felakettir. Bu tüketimi körükleyecektir''dedi.
(AA)
355
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.