Magazin

Sigara tiryakileri zorlanacak

Sigara tiryakileri zorlanacak

Avrupa Birliği'nin üye ülkelerde satılacak sigaralar için belirledikleri düzenlemeler, tiryakilerin hiç hoşuna gitmeyecek cinsten.

Yeni normlara göre, sigara paketlerinin ön yüzünün yüzde 30'luk bölümünde, büyük puntolarla yazılı "sigara sağlığa zararlıdır" uyarısının, arka yüzün yüzde 40'ında ise fotoğraflı uyarı mesajlarının kullanılması zorunluluğu bulunuyor.

42 adet fotoğraf
AB Komisyonu, arka yüze konulacak "caydırıcı amaçlı" fotoğrafları da belirledi. Üye ülkeler, önerilen 42 fotoğraf arasından kendi tercihlerini yapıyorlar.

"Light" ve "mild" yasak
AB'nin 2003 yılında yürürlüğe giren kararıyla, sigara paketlerinin üzerine "hafif" anlamına gelen İngilizce "light" ile Almanca "mild" yazılması da yasaklanmıştı. Sigaralardaki nikotin, katran oranlarının da daha düşük seviyede olması benimsenmişti.

Sigara üreticileri karşı
Sigara üreticileri, AB Komisyonunda alınan bu kararlara, Birliğin en yüksek yargı organı Adalet Divanı'na dava açarak itiraz etmişler, ancak davayı kaybetmişlerdi. Lüksemburg'daki Adalet Divanı, İngiliz Imperial Tobacco IMT.L ve İngiliz-Amerikan üretici firma Tobacco BAT'ın açtığı davada, sigara üreticilerinin paketlerin üzerine yazılması gereken uyarılara olan itirazlarını reddetti.

AB Adalet Divanı, sigara satışını sert kurallara bağlayan düzenlemeyi sağlayan AB yetkililerini bütünüyle haklı buldu.

Nikotin, katran, karbonmonoksit oranlarını da belirleyen AB'nin yeni sigara düzenlemesi Avrupa Parlamentosu'nca Mayıs 2001'de yasalaştırıldı.

Tüketiciyi aldattığı en yüksek mahkemece saptanan 'Light' ve 'Mild' sigara yasağı da 30 Eylül 2003'te yürürlüğe girdi. 1 Ocak 2004'te ise sigarayı tüm yeni düzenlemesiyle tüketicinin önüne getirecek yasal süreç başladı.

Satışlar düşecek
Sigara üreticileri, yeni düzenlemenin, Afrika ve Asya kıtalarında 'kalkınmakta olan' ülkelere sigara satışını düşeceğini, fabrikalarda işten çıkarmalara neden olacağını ileri sürüyor.
Yayın tarihi: 26.10.2004
405
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.