Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sigara kemik düşmanı

Sigara kemik düşmanı

Kemik gelişimini engelleyen sigaranın kemik kırıkları ve yaraların tedavisini de geciktirdiği belirtildi.

Konya Numune Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ali Kalkan, ameliyat yarasının geç kapanmasından, kırık kemiğin iyileşmesine kadar pek çok rahatsızlığın temelinde sigara tiryakiliğinin yattığını söyledi. Sigara tiryakisi insanların büyük bir bölümünde kemik erimesi ve buna bağlı şikayetlerin ortaya çıktığını belirten Dr. Kalkan, "Kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyum yeteri kadar alınmıyor. Az alınan kalsiyum vücuda alınan nikotin ile tamamen etkisiz ve yetersiz hale gelir. Buna bağlı olarak sigara ile birlikte tüketilen alkol ise tamamen körükleyici konuma geliyor. Kırık olan kemiklerin daha hızlı ve sağlıklı iyileşmesi içilen sigara nedeniyle yavaşlamakta hatta durmaktadır" dedi.

Sigara bağımlısı 45 yaş üzeri kadınlarda kemik erime riskinin 3 kat daha arttığını belirten Dr. Kalkan, sigaranın damar ve sinir ameliyatlarında da başarı oranını düşürdüğünü, ameliyat yaralarının çok daha geç ve düzensiz iyileştiğini vurguladı.
349
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.