Magazin

Sigara kadınları yaşlandırıyor

Sigara kadınları yaşlandırıyor

Sigaradaki nikotinin erkeklere oranla kadınları daha çabuk yaşlandırdığı açıklandı.

Yeşilay Derneği Konya Şube Başkanı Mehmet Ali Uz, sigaranın kırışıklıklarla birlikte cildin erken yaşlanmasına neden olduğunu, bu durumunda özellikle sigara içen kadınlarda erken yaşlanmanın daha sık görüldüğünü söyledi.

Halk arasında sigaranın kadınları çekici kıldığı yönünde yaygın inanç olduğunu belirten Uz, "Bu şekilde düşünen kadınların sigara içmek için bir kez daha düşünmesi gerekiyor" dedi.

Uz, 1856 yılında 35-80 yaşları arasındaki kadınlar üzerinde yapılan araştırmanın sigaranın ciltte içmeyenlere oranla 4.1 daha fazla kırışıklığa ve soluk bir cilde sahip olduğunu ortaya çıkardığını hatırlatarak şunları söyledi:

"Sigaranın cilde verdiği etkiyi belirlemek için günümüzde de çok sayıda araştırmalar yapılıyor. İngiltere'deki St.Thomas Hastanesi'nde gereçekleştirilen bir araştırmada, 25 tek yumurta ikizi incelendi. Aynı koşullarda yaşayan ikizlerden seçilenlerden biri sigara içerken diğeri ise içmiyordu. İncelemeler sonunda sigara içenlerin cildinin daha kırışık ve soluk olduğu ortaya çıktı. Özellikle ikizler arasındaki kadınların cildinde bu farkın daha belirgin olduğu belirlendi."
(DHA)
Yayın tarihi: 26.04.2003
442
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.