Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sigara içen iki koyun verir

Sigara içen iki koyun verir

Hilvan'ın Bahçecik Köyü'nde üç yıldır sigara yasak. Sigara içenlerden iki koyun ve 250 milyon lira alınıyor. Misafirlere bile hoşgörü gösterilmiyor.

New York'ta güçlükle uygulamaya konulan sigara yasağı, Hilvan ilçesine bağlı Bahçecik Köyü'nde tıkır tıkır işliyor! Köy muhtarı İsmail Yetkin çocuklarda ve tiryakilerde bazı rahatsızlıkların ortaya çıkması üzerine ihtiyar heyetine götürdüğü önerinin kabul edilmesinden beri, yani üç yıldır köyde sigara içmenin yasak olduğunu söyledi. Sigara yasağına karşı gelmenin cezası, bu yıl belirlenen tarifeye göre iki koyun ve 250 milyon lira.

Yasağa önayak olan muhtar Yetkin, "Çocuklar ve tiryakiler de rahatsızlıklar ortaya çıkınca, ihtiyar heyetine öneri getirdim. Köyde sigaraya, açık mekânlarda da izin verilmemesini talep ettim. Çoğu heyet üyesi tiryakiydi, bu yüzden bana tepki gösterdi. Yoğun çabalar sonucu heyeti, konuyu görüşmeye ikna ettim ve yasak kararı almayı başardık. Uygulamayı ihtiyar heyetinden başlattık. Bu sürede denetimleri de artırdık. Ancak kararın altında imzası olan Suphi Yetkin isimli üyemizin gizlice sigara kullandığına şahit olduk. İki koyun ve 50 milyon lira para cezası verdik. Köyü terk etti ama daha sonra köye dönerek cezasına razı oldu" diye konuştu.

Cezayı ihtiyar heyeti belirliyor
Muhtar, ceza uygulamasını ise şöyle anlattı: "Üç yıl önce köylüleri toplayarak sigaranın zararlarını anlattık, yasağı açıkladık. Hassasiyetimize aldırış etmeyen 50 kişiye 30'ar milyon liralık sembolik para cezası uyguladık. Para cezasının işe yaradığını gördük. Bu paraları, köyün eğitim ve sağlık hizmetleri için kullandık. Başta bazı köylüler tepki gösterdi ama zamanla alıştılar. Ziyarete gelen misafirlere bile kararı hatırlatarak, sigara içmelerine izin vermiyoruz. İhtiyar heyeti olarak bu yıl sigara içenlere uygulanacak cezayı iki koyun ve 250 milyon lira olarak belirledik. Hassasiyetimiz, civar köylere örnek oldu."

Hilvan Kaymakamı Niyazi Erten de, göreve ilk başladığında Bahçecik Köyü'ndeki yasağa çok şaşırdığını söyledi. 300 kişilik köyü, özel olarak ziyaret ettiğini ve kararın ciddi şekilde uygulandığını gördüğünü aktaran Kaymakam Erten, köylülerin 'örnek' bir tutum sergilediğini vurguladı.
Yayın tarihi: 20.08.2004
447
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.