Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sigara güzelliğin düşmanı

Sigara güzelliğin düşmanı

Sayısız zararları olan sigaranın cilt ve dudak kırışması başta olmak üzere güzelliğe de zarar verdiği açıklandı.

Konya Tabipler Odası Genel Sekreteri Dr. Faruk Altınok, "Sigaranın görünmeyen zararlarının yanı sıra gözle görülen zararları da var. Sigara içenlerin cildi, gözleri, dudakları sararıyor ve kırışıyor. En fazla da bembeyaz dişlere zarar veriyor. Sarartmakla kalmıyor içerdiği nikotinle dişleri çürütüyor. Zamanla ses telleri de zarar görebiliyor" dedi.

Sigaranın en çok kılcal damarları etkilediğini kadeden Dr. Altınok, derideki her bölüme kan götüren kılcal damarların tıkanmasınada sigaranın neden olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Kılcal damarların tıkanmasıyla derinin beslenmesi, oksijen alımı azalıyor ve engelleniyor. Bu nedenle sigara içen kişilerin damarlarında oluşan tahribatlardan dolayı ciltte kırışmalar ve sararmalar meydana geliyor ve hassas olan gözler de zamanla parlaklığını yitiriyor. Diğer yandan sigarayı içe çekmek için yapılan dudak haraketi, hassas olan bu bölgede kırışıklıklar meydana getiriyor."

Sigaradan kurtulmak isteyenlerin vitamin desteği alması gerektiğinide dile getiren Dr. Faruk Altınok, kırmızı ve yeşil sebzelerin de bol bol tüketilmesi gerektiğini söyledi.
(DHA)
330
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.