Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sigara erken bunamaya yol açıyor mu?

Sigara erken bunamaya yol açıyor mu?

İngiltere'de yapılan bir araştırma, sigaranın beyin üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunu ve orta yaşlarda hafıza bozukluklarının ortaya çıkmasına yol açtığını ortaya koydu.

"University College London" araştırmacılarının yaptığı ve "American Journal of Public Health" adlı tıp dergisinde sonuçları yayımlanan çalışma sırasında, yaşları 50 dolayındaki 2 bin İngiliz yetişkin tarandı ve "ağır derecede, günde 20'den fazla sigara içenlerin, orta yaşlarda hafıza bozukluklarına sahip oldukları" sonucuna varıldı.

Bu hafıza bozukluklarının, daha ileri yaşlarda, yaşlılık dönemlerinde "erken bunamaya yol açıp açmayacağının da bir soru işareti olduğu, araştırmanın bu yönde süreceği" kaydedildi. Erken bunamanın nedenlerinden birinin, beyin damarlarındaki kan akışının zorlaşması olduğu biliniyor. Sigara içiminin de, damarları darlaştırması nedeniyle beyindeki kan akışının zorlaşmasıyla bağlantılı olabileceği belirtiliyor. Araştırmacılara göre damarlardaki tıkanmalar, beyinde çok sayıda "sessiz minik felçlere" bu da bunamadenen rahatsızlığa yol açabiliyor. Araştırma, 1946 doğumlular üzerinde yapıldı. Bu denekler, 43 yaşında iken hafıza, dikkat yoğunlaştırma testlerinden geçirildi. Aynıdenekler aynı testlerden 53 yaşına geldiklerinde bir kez daha geçirildiler. Ağır derecede sigara içen deneklerin, sözlü anlatım sırasında hafızalarını toparlamada güçlükler çektikleri, görsel hızlarının da geri olduğu anlaşıldı. Bu tarama, aynı denekler yaşlılık yıllarına geldiklerinde yinelenecek. Bu da, sigaranın "erken bunamaya" yol açıp açmadığını ortaya koyacak.
(AA)
421
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.