Magazin

Sigara ergenlik sivilcelerini artırıyor

Sigara ergenlik sivilcelerini artırıyor

Sigara içenlerde, içmeyenlere göre ergenlik sivilcelerinin çok daha sık görüldüğü bildirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, sigaranın özellikle ergenlik çağındaki gençler üzerinde, cilt hastalıkları yönünde çok daha etkili olduğunu belirtti. Prof. Dr. Özlü, sigara içenlerde içmeyenlere göre ergenlik sivilcelerinin çok daha sık görüldüğünü vurgulayarak, "Sigara içmeyenlerin yüzde 25.2´sinde ergenlik sivilceleri görülürken, sigara içenlerde bu oran yüzde 40.8'e çıkıyor. Sigara sayısıyla ergenlik sivilcelerinin görülme sıklığı arasında doğrusal bir ilişki var" dedi.

Cilt kırışıklıkları ve sedef hastalığının sigaraya bağlı olarak arttığını da vurgulayan Özlü, şöyle konuştu: "Sigara, diğer doku ve organlarda olduğu gibi ciltte de tahribat yapıyor. Cilt, organizmanın dış ortamdan korunması için çok önemli. Ciltteki sorunlar, dış etkenlere karşı organizmayı savunmasız bırakabilir. Bireyin vitrinini oluşturması nedeniyle sağlıklı ve güzelbir cilde sahip olmak, psikolojik denge ve sosyal uyum açısından da ayrıca önemli. Ergenlik sivilceleri, daha çok genç yaşlarda görülüyor.Gençlerde psikolojik sorunlara neden oluyor. Onun için özellikle gençlerin, bu dönemlerde kesinlikle sigara içmemesi lazım. Sigara, bu tür hastalıkları artırabilir."
Yayın tarihi: 11.10.2003
514
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.