Magazin

Sigara, alkol ve kafein, osteroporozu tetikliyor

Sigara, alkol ve kafein, osteroporozu tetikliyor

Sigara, alkol ve kafein tüketiminin vücuttaki kalsiyum miktarını azaltıcı, osteoporoz riskini artırıcı etkisi olduğu bildirildi.

El Mikrocerrahi Ortopedi Travmatoloji (EMOT) Hastanesi`nde, Güzelyalı Gönül Dostları Derneği üyelerinin katılımıyla gerçekleşen "Osteoporoz Semineri"nde konuşan Opt. Dr. Emin Bal, osteoporozun kemik kütlesinin azalması sonucu kırık riskinin artmasıyla ortaya çıktığını belirtti.

Dr. Bal, osteoporozu vücutta "sessiz hırsız" olarak nitelendirdiklerini kaydederek, şu bilgiler verdi: "Yaşam harekettir. Osteoporozun sporla yakından ilgisi vardır. Hareketsiz, (hımbıl) olarak nitelendirilen insanlarda kemik kütlesi daha zayıftır. Fazla miktarda alınan sigara, alkol ve kafein vücuttaki kalsiyum miktarını azaltır, osteoporoz riskini artırır. Asya ırkında diğer ırklara göre osteoporoz daha sık görülür. Bu hastalık daha çok kadınlarda, ileri yaşta ve ince yapılılarda sık görülür. Önlem olarak süt ve süt ürünleriyle, yeşil sebze tüketimi çok önemlidir." Dr. Emin Bal, osteoporoz hastalığında en fazla omurga kırığı yaşandığını, onu kalça ve bel kırığının izlediğini söyledi.

Fizyoterapist Beray Keleşoğlu da haftada en az 3-4 gün, 15-20 dakika hızlı tempolu yürüyüşün, osteoporoz hastalığını önlediğini belirtti. Yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme gibi egzersizlerin, koruyucu yöntemler olduğunu anlatan Keleşoğlu, "İp atlamak, aerobik, hızlı koşmak iskelet sistemine zararlı. En çok kalça kırığı ev içindeki kazalarda meydana geliyor" diye konuştu.
(AA)
Yayın tarihi: 15.01.2003
472
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.