Magazin

Şifa niyetine marihuana

Şifa niyetine marihuana

Birçok kimyasal katkılı ilaçla kıyaslandığında, yan etkisinin yok denecek kadar az olduğu doktorlar tarafından da kabul gören marihuana, Hollanda'da eczanelerde ilaç niyetine satılıyor.

Hollanda'da eczanelerde hafif türde uyuşturucu kabul edilen marihuana satışı başladı. Uyuşturucu yasasında daha önce yapılan değişiklik çerçevesinde normal ilaç kapsamına alınan marihuana, yeni uygulama çerçevesinde doktorlar tarafından kanser, AIDS, MS gibi kimi ciddi rahatsızlıklara için tavsiye edilebilecek.

Marihuanayı iki büyük çiftlik üretecek
Eczanelerde 5 gramlık paketler halinde 69 milyon liradan satılacak marihuna, devletin özel olarak izin verdiği ve Sağlık Bakanlığı'nın kontrolü altında olan iki ayrı büyük çiftlikten sağlanacak. Hollanda'da geçen sonbahardan bu yana doktorların hastalarına marihuana yazabilmelerine göz yumuluyordu. Ancak eczaneler yasal yollardan uyuşturucuyu sağlayamadıkları için, satış işlemi yasadışı olarak yapılıyordu.

Sağlık sigortası kapsamına girecek mi?
Marihuana, ışın yöntemiyle kanser tedavisi görenlerde ortaya çıkan baş dönmesini, ciddi hastalıklardaki ağrıları azaltıyor ve yine kanser, AIDS gibi hastaların iştahsızlığına karşı yararlı olabiliyor. Öte yandan, sağlık sigortası şirketleri ise bu hafta marihuana bedelinin de karşılanıp karşılanmayacağına karar verecek.

Hollanda, marihuananın tıbbi amaçlı kullanımına ilişkin Kanada, ABD, İngiltere, İsviçre ve Belçika'yla ortak çalışma yürütüyor. İngiltere'de de marihuanaya ilaç izni verilmesi düşünülüyor.
Yayın tarihi: 03.09.2003
264
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.