Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Şifa ararken zehirlenmeyin

Şifa ararken zehirlenmeyin

Halk arasında şifalı olarak bilinen birçok bitkinin, toksin içerdiği için zehirlenmelere neden olabileceği, bu nedenle doktor kontrolünde alınması gerektiği bildirildi.

Akdamar Şifalı Bitkiler Merkezi Sahibi Nuri Akdamar yaptığı açıklamada, toksin içeren bazı bitkilerin insanlarda ve hayvanlarda zehirlenmelere neden olabileceğini, bitkininkurutulmasının, haşlanmasının ya da uzun süre depolanmasının toksin etkisini azaltmayacağını söyledi.

Zehirli maddelerin bitkinin tümünde ya da bazı kısımlarında yer alabileceğine işaret eden Akdamar, bu maddelerin bazı bitkilerde sadece meyvelerde ve köklerde olabileceği gibi bazılarında da çiçek ve yaprak kısımlarında bulunduğunu kaydetti. Aynı cins bitkilerde bile zehir oranının toprak cinsine, iklim şartlarına ve bölgenin coğrafi konumuna göre değiştiğini ifade eden Akdamar, şunları anlattı:

"Örneğin baldır otunun sap, yaprak ve meyveleri, solucan otunun sapları ve tohumları, acıbademin tümü, haşhaş ve afyonun olgunlaşmamış haşhaş kapsülleri, sarı akasya, altın yağmuru, nazaroutu, üzerlik, ipek kakuana, kara ardıç, kokar ardıç, bohça otu, sonbahar çiğdemi, güzelavrat otu, tatula, siyah banotu, sütleğen türleri, inci çiçeği, kanavcu otu, tüylü yüksük otu, kurtboğan, tütün, çöpleme bitkilerinin tümü zehirlidir. Ayrıca, koroton bitkisinin tohumlarında çıkarılan yağlar, hintyağı ve kene otunun tohumları, adasoğanının soğanları, erkek eğrelti otunun kök ve sapları, hardalın bitki ve tohumları, kinin ağacının kabukları ile kırmızı köpek üzümünün ve siyah it üzümünün meyveleri çok miktarda zehirli madde içermektedir. Piyasada satıyan ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bu bitkiler mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır. Biz bu bitkileri ve ilaçlarınısatmıyoruz ama kullanılması gerekiyorsa eczanelerden alınmasını tavsiye ediyoruz."

Akdamar, zehirli olmayan bitkilerinde mutlaka tavsiye edildiği oranda kullanılması gerektiğini, aksi takdirde bunların da çok hafif yan etkileri olabileceğini belirtti.
235
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.