Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Şiddetin kaynağı dil yoksunluğu

Şiddetin kaynağı dil yoksunluğu

Türk halkı, 65 bin sözcüğün bulunduğu Türkçe'yi yalnızca 500 kelimeyle konuşuyor. Dil yetersizliği nedeniyle suskun kalan insanlar, yön değiştirerek şiddete başvuruyor.

Türkçe'de 65 binin üzerinde sözcük bulunmasına karşın, Türk insanının bu sözcüklerden yaklaşık 500'ünü kullandığı ve dil yoksunluğu nedeniyle insanların şiddete yöneldiği bildiriliyor.

Ankara Üniversitesi TÖMER ve Türk Dil Kurumu'na (TDK) göre, dil yoksunluğu ile şiddet arasında bir bağ bulunuyor. TDK'nın son çıkardığı Türkçe sözlükte 65 bin sözcük yer alıyor.

Macarca'da 700 bin, İngilizce'de 500 bine yakın sözcük kullanılsa da eklemeli bir dil olarak üretken özelliğe sahip olan Türkçe, Anadolu ağızları da dikkate alındığında daha fazla sözcüğü barındırıyor.

Ancak, teknoloji ve yeni değerlerle yaşama giren kavramların yabancı dillerdeki karşılığı ile dile yerleşmesi, Türkçe'nin zenginleşmesine engel oluyor.

Türkçe'ye giren yabancı kökenli kelimelerin başında 6 bin 426 sözcükle Arapça geliyor. Yine Türkçe'ye giren Farsça sözcük sayısı bin 363, Fransızca sözcük sayısı 4 bin 645, İngilizce sözcük sayısı 446, İtalyanca 622, Yunanca sözcük sayısı 383'e ulaşırken, toplam yabancı kökenli sözcük sayısısı 14 bin 224'e çıkıyor.

Halimizi dilimizle anlatamayınca...

Toplumunda okuma ve yazma alışkanlığı kazanılamadığı için Türk insanı sadece 300 ile 500 sözcüğü günlük yaşamında kullanıyor.

Bu durum, insanın kavramlarla düşündüğü gözönüne alındığında, Türk insanının düşünme yeteneğini de olumsuz etkiliyor.

İnsanlar, dil yetersizliği sebebiyle kendisini saran sosyal, siyasal ekonomik ve yaşamsal sorunlar karşısında duygu ve düşüncelerini karşısındakine aktarmada zorluk çekiyor ve içgüdüsel davranarak şiddete başvuruyor.

Dil kirliliği

Türkçe her geçen gün biraz daha fazla kirleniyor ve kirletiliyor. Özellikle pop şarkılardan dile giren argo kullanımlar, pek çok sözcüğün yerine geçerek o sözcüğün kullanılmasının önüne geçiyor.

Özellikle teknoloji yoluyla dile giren her sözcüğün Türkçe karşılığının türetilmesinin zorunlu olduğu belirtilirken, aileden başlayarak anadil bilinci oluşturulmasının büyük önemi bulunuyor.
374
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.