Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Şiddetin adresini cinsiyet belirliyor

Şiddetin adresini cinsiyet belirliyor

İstanbul'da lise öğrencileri arasında gerçekleştirilen bir araştırma kız çocuklarının daha çok evde, erkek çocukların ise okulda şiddete maruz kaldığını ortaya çıkardı.

Adli Bilimler Dergisi'nin son sayısında lise öğrencilerinde fiziksel şiddete yönelik bir araştırmaya yer verildi. İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nden Prof. Dr. M. Fatih Yavuz, Psikolog Yelda Kablamacı Atan, Psikolog
Belma Gölge, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden Aslı Atamer tarafından gerçekleştirilen araştırma kapsamında Gaziosmanpaşa ilçesinde bir lise ve bir süper lisede okuyan bin öğrenciye anket uygulandı.

Cinsiyet ile okulda maruz kalınan şiddet arasında bağlantı saptanan araştırmada, erkek öğrencilerin okul ortamında daha fazla şiddete maruz kaldıkları ortaya çıktı. Kız çocukların yüzde 10.1'i okulda şiddete maruz kaldıklarını dile getirirken bu oran erkeklerde yüzde 23.4 olarak görüldü. Okulda maruz kalınan şiddetin en sık uygulayıcısı ise yüzde 59'la öğretmenler olarak
tespit edildi.

Erkek kardeşine ve arkadaşına yöneliyor
Cinsiyet ile aile içi şiddete maruz kalma arasında da anlamlı bir ilişki olduğu saptandı. Kız öğrencilerin erkek öğrencilere kıyasla, daha çok aile içinde şiddete maruz kalıyor. Yüzde 17.5'i aile içinde fiziksel şiddete uğradıklarını belirten kız öğrencilerine, erkek öğrenciler yüzde 11.4'le eşlik ediyor. Öte yandan cinsiyet ile öğrencilerin kendi uyguladıkları şiddet arasında anlamlı bir ilişki olduğu dikkati çekiyor. Araştırmada erkek öğrencilerin kız öğrencilerden daha fazla oranda şiddete başvurdukları görülüyor. Söz konusu şiddetin hedefinin ise kardeşler ve arkadaşlar olduğu anlaşılıyor.
374
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.