Magazin

Şiddet tek taraflı değil

Şiddet tek taraflı değil

Toplam 32 ülkede, üniversite öğrencileri arasında yapılan bir araştırmaya göre bayanlar da erkekler kadar partnerine şiddet uyguluyor.

Araştırmayla ilgili olarak bir açıklama yapan ABD New Hampshire Üniversitesi Aile Araştırmaları Laboratuarı Başkanı Dr. Murray A. Straus, birliktelikleri süren genç çiftlerin 3'te 1'inde şiddet yaşandığını ve bayanların da erkekler kadar partnerine şiddet uyguladığını bildirdi.

'Sorumlu erkektir' kanısı yanlış
"Çiftlerde yaşanan şiddetin sorumlusu erkektir" biçimindeki kanının yanlış olduğunu savunan Dr. Straus, kızların da partnerine erkekler kadar vurduğunu belirterek, "ama polise yansıyan bu tür olayların yüzde 90'ının faili erkekler, çünkü erkekler vurduğunda, daha ağır yaralanmalara yol açıyor. Ayrıca bir kadına vurulduğunda korkuyor, çığlık atıyor ve hemen polisi arıyor. Erkek ise polisi aramanın erkekliğe sığmadığını düşünüyor" görüşünü savundu.

En yaygını karşılıklı şiddet
Dr. Straus'un araştırmalarına göre, araştırmaya dahil edilen hemen hemen tüm ülkelerdeki genç çiftler arasındaki en yaygın şiddet eylemi,"her iki tarafın aynı anda birbirlerine vurmaya başlamaları." İkinci derecedeki yaygınlık ise "kızın erkeğe tek taraflı olarak vurması." Erkek bu durumda kendisine vurulmasına aldırış etmiyor ancak eylem çok ileri giderse karşılık veriyor.

Bu araştırmaya göre bu ikisine göre daha az yaygın olan durum ise,"erkeğin, partnerine vuran tek taraf olması" durumu.

Kadına da tepki gösterilmeli
Dr. Straus, "erkeğin, şiddetin tek kaynağı olarak algılanmasına son verilmesi gerektiğini" vurgularken, "kadının da aynı derecede suçlu olmasının kabul edilmemesi, sorunun en az yarısının görmezden gelinmesi anlamına gelir" dedi.

Dr. Straus, "Erkeğin kadına vurmasına kamuoyunda gösterilen tepkinin aynısının, kadının erkeğe vurmasına da gösterilmesi gerekir" diye konuştu.
Yayın tarihi: 31.05.2006
268
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.