Magazin

Şiddet şiddeti doğuruyor

Şiddet şiddeti doğuruyor

Çocukluk ve ergenlik döneminde şiddete maruz kalanların ileriki yaşlarda verimli bireyler olamadığı belirtildi.

Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Eşref Okunakol "10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü" nedeniyle yaptığı açıklamada, çocukların maruz kaldığı şiddet ve travma boyutlarının gün geçtikçe arttığını vurgularken, "Kişinin kendisine, başkasına veya bir gruba karşı, yaralanma, ölüm, psikolojik zarar, az gelişmişlik veya yoksunluktan kaynaklanan kasıtlı kuvvet çocukluk çağındakileri ileriki yaşamlarında verimli birey olabilmesini risk altına sokar. Dünya Sağlık Örgütü'nün çocuk istismarlarının önlenmesi hakında hazırladığı Danışma Raporu'na göre, her yıl 15 yaşın altında 40 milyon çocuk istismar ve ihmale maruz kalıyor. Aile içi şiddet vakalarının yüzde 30- 69'unu çocuk istismar vakaları oluşturmaktadır. Yaklaşık 4 milyon ergen ciddi fiziksel saldırı kurbanı olmuş ve 9 milyon ergende ciddi şiddet olaylarına tanık olmuştur" dedi.

Çocukluk yaşındaki bireylere uygulanan şiddet ve travmanın yaşanmasının önlenmeye çalışılması ve maruz kalan bireylerede hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerektiğini kaydeden Dr. Okunakol, şunları söyledi:

"Şiddet konusunda aileleri ve toplumu iyi eğitmek gerek. Aile ve toplumun tutumu, çocuğa duygularını ifade etmede ve durumu daha iyi kavramasında yardımcı olarak travmanın etkisini azalmada yardımcı olabilir. Pek çok çocuk, ailesinin ve bakıcısının tepkisinden derin bir şekilde etkilenmektedir. Diğer yandan, öğretmen, polis ve ruh sağlığı uzmanları çocuğun maruz kaldığı şiddet ve travmanın etkisini azaltma hızını etkileyebilir. Bu durumda acil durum çalışanları tarafından erken müdahale edilmesi çok yararlı olabilir."

Aile içi istismar olan çocukların suç işlemeye yatkın hale gelebileceğini belirten Dr. Okunakol, istismar ve şiddetin agrasif çocuklar ve ileriki yıllarda da agrasif bireyler ortaya çıkartacağını ekledi.
(DHA)
Yayın tarihi: 09.10.2002
232
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.