Magazin

Şiddet mağduru kadın hastalanıyor

Şiddet mağduru kadın hastalanıyor

Şiddete maruz kalan kadınlarda depresyonun yanı sıra, baş-göğüs ağrısı, çarpıntı ve astım gibi nedensiz yakınmalar meydana geliyor.

Aile içindeki şiddet kadınlarda depresyonun yanı sıra, organik bir nedene bağlanamayan bedensel yakınmalara da yol açıyor. Baş ağrısı, aşırı duyarlılık, çarpıntı, göğüs ağrısı, mide ve bağırsakla ilgili yakınmalar, karın-bel ağrıları, alerjik sorunlar, astım, uykusuzluk ve sıkıntı bu yakınmaların başında geliyor.
Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, 'şiddet'i bütün yönleriyle ele alan bir rapor hazırladı. Aile içi şiddetin en yaygın biçiminin kocanın karısına ve ebeveynlerin çocuklarına yönelttiği şiddet olduğu belirtilen raporda, aile içi şiddet ve sonuçları konusundaki tespitler şöyle:

Bedensel yakınma: Şiddete maruz kalan kadınların organik bir nedene bağlanamayan bedensel yakınmaları dikkat çeker. Baş ağrısı, aşırı duyarlılık, çarpıntı, göğüs ağrısı, mide ve bağırsakla ilgili yakınmalar, karın-bel ağrıları, alerjik sorunlar, astım, uykusuzluk, sıkıntı ve bazı bedensel hastalıkları taklit eden belirtiler başlıcaları. Depresyon da zaten bu konuda sık rastlanan bir durum.

Ruhsal çöküntü: Genelde sessizlik, üzüntü, bazen öfke hali, tedirginlik, ajitasyon, ağlama, uykusuzluk, gerginlik, kâbus görme, güçsüzlük, yorgunluk, halsizlik, enerjiden yoksunluk ümitsizlik, kendisini değersiz bulma, suçluluk, utanç duyma gibi birtakım tepkilere rastlanmakta. Ancak, intihar girişimleri, depresyon, alkolizm, vücuduna zarar veren türden davranışlara kadar varan durumlar söz konusu olabilmekte.

Evde öfkeli: Eşlerini döven erkeklere psikolojik danışma veya psikoterapi yardımı veren merkezlerde yapılan gözlemler, bu erkeklerin, etrafına sosyal ilişkilerinde yeterli, çevresi ile iyi ilişkiler kurabilen kişiler olarak görünmekle birlikte, içinde yıkıcı istekleri olan, içtepilerini denetleyemeyen, sık sık öfke patlamaları gösteren kimseler olduklarını ortaya koymakta.
Eşleriyle ilişkilerinde yaşadığı çatışmaları dayak yoluyla çözmeye çalışan erkekler, çocuğuna ağır bedensel cezalar veren babalar, sosyal ve kişisel yetersizliklerini ve engellenmiş duygularını, kendilerinden zayıf kimselere fiziksel güç gösterisiyle giderme yolunu seçmekte. Bunlar gerçek duygularını anlamakta ve tanımlamakta güçlük çekmekte ve sorumluluğu eşlerine, çocuklarına yüklemekte.

Çocuklara dikkat: Kadınlara uygulanan şiddetten çocuklar da olumsuz yönde etkilenmekte. Sevgisiz ve baskıcı ortamlarda yetiştirilen çocuklarda sürekli kaygı, kendine ve geleceğe güvensizlik, düşük özsaygı gibi kişilik özellikleri gözlenmekte. Şiddete maruz kalan, şiddeti yaşayan veya şiddete şahit olan çocukların psiko-sosyal gelişimleri önemli ölçüde olumsuz olarak etkilenmekte. Bu çocuklar yetişkin olduklarında da birer şiddet uygulayıcısı olarak toplumda yer alacak.
Aile içinde gördükleri şiddet, cinsel-fiziksel istismar çocukları sokak yaşamına itebilmektedir. Sokakta yaşamaya başlayan çocuklar, ortamın gereği olarak şiddete ve cinsel-fiziksel istismara maruz kalmakta, uyuşturucuyla tanışıp çeşitli suçlara da katılabilmektedir.
(Radikal)
Yayın tarihi: 06.03.2005
200
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.