Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Şiddet de zehirler

Şiddet de zehirler

Uzman uyarısı: Çocuğu ilaçlardan nasıl koruyorsanız, TV'deki şiddetten de öyle koruyun. Erkek çocuk daha çok risk altında.

Televizyonda yayımlanan ya da video oyunlarındaki şiddet görüntüleri çocukları ya saldırgan yapıyor ya da ürkek... Uzmanlar aileleri uyardı: Çocukları ev içindeki ilaçlardan nasıl uzak tutuyorsanız, şiddet içeren programlara karşı da aynı dikkatle yaklaşın.

Britanya'da Birmingham Üniversitesi'nden Kevin Browne ve Catherine Hamilton-Giachritsis adlı psikologların The Lancet dergisinde yayımlanan araştırmasında, şiddet görüntülerinden en fazla erkek çocukların etkilendiği belirtildi. Şiddet görüntülerinin çocuklara etkisi üzerine Kuzey Amerika'da yapılan araştırmaların sonuçlarını inceleyen ve bu görüntülerin çocuklar üzerinde bıraktığı, kısa ve uzun vadedeki etkiler konusunda klinik araştırmalar yapan psikologlar, evde kalan çocukların, yaşlarına, gelişim evrelerine ve ruh sağlıklarına uygun olmayan şiddet sahnelerini izlediklerini söyledi.

Kısa vadede etki ediyor
Araştırmada, şiddet görüntülerinin çocuklarda 'kısa vadede' etkili olduğu ve çocukların saldırgan ya da ürkek olma riskini artırdığına dikkat çekildi. Ayrıca araştırmada ailelere, yetişkinlere yönelik eğlence programları konusunda da uyanık olmaları önerildi.

Şiddet sahnelerinin, yaşları daha büyük olan çocuklar ve gençlere kısa vadedeki etkisi ile çocukluk dönemine uzun vadede etkisinin, bu konuda derinlemesine araştırmaların olmaması nedeniyle bilinmediği açıklandı.

Yasak önlemeye yetmiyor
ABD'de 2002'de yapılan bir araştırma da, içerdiği şiddet sahneleri nedeniyle 18 yaşından küçüklerin izlemesine izin verilmeyen 'Katil Doğanlar' filmini 15 yaşındaki dört gençten birinin izlediğini ortaya koymuştu.
(Radikal)
191
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.