Magazin

Sıcaklar kısır yapıyor

Sıcaklar kısır yapıyor

Aşırı sıcakların, sperm hücrelerinin oluşumunu önleyerek kısırlığa neden olduğu, yaz aylarında erkeklerin sık sık soğuk duş yapmaları, ayrıca slip yerine boxer tipi külot giymeleri önerildi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tibet Erdoğru, sıcaklığın kısırlıkta önemli bir etken olduğunu belirterek, "Sıcakta kaslar gevşediği için, testisler bulunduğu yerden sarkma yapıyor. Slip külot da testislerin rahat hareketini önlüyor ve bu yüzünden sperm oluşumu engelleniyor. Erkeklere aşırı sıcakta sık duş almalarını veya mümkünse denize, havuza girmelerini öneriyoruz" dedi.

Doç. Dr. Tibet Erdoğru, sıcaklığın kısırlık araştırmasında önemli bir etken olduğunu belirterek, çocuğu olmayan erkeklerle ilgili araştırma yapılırken, aşırı sıcağa maruz kalıp kalmadıklarının incelendiğini söyledi. Doç. Dr. Erdoğru, "Çünkü aşırı sıcak, sperm oluşumunu engelliyor" dedi.

SOĞUK HAVANIN YAPTIKLARI...

Sperm üreten testislerin, normal vücut ısısından 2- 3 derece daha soğuk olduğunu belirten Doç. Dr. Erdoğru, şöyle konuştu:

"Sıcakta kaslar gevşediği için, testisler bulunduğu yerden sarkma yapıyor ve vücuttan uzaklaşıyor. Soğuk suya girilince ya da aşırı sıcak ortamdan uzaklaşınca testisler yeniden eski yerine gelir.

Aşırı sıcakta sarkan testisler, slip tipi külotla baskı altında kalır. Testislerin bu doğal hareketini önleyen slip, sperm hücrelerinin oluşumunu engelleyen önemli bir faktördür. Bu nedenle özellikle yaz aylarında boxer tipi külotlar tercih edilmeli."

İŞÇİLER RİSK ALTINDA

Doç. Dr. Erdoğru, tüm dünyada yapılan araştırmalar sonucu direkt ısıyla içiçe çalışan metal sanayi işçileri ile yüksek sıcaklıkta çalışan fırıncıların risk altında olduğunu belirtti.

Doç. Dr. Erdoğru, "Çocuğu olmadığı için bize gelen hastalara ilk sorduğumuz ne iş yaptığıdır" diyerek, bu kişilerin dikkatli olması gerektiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 18.05.2002
439
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.