Magazin

Sıcak hava performansı düşürüyor

Sıcak hava performansı düşürüyor

Sıcak ortamların çalışma performansını düşürdüğü, çalışanlarda daha kısa süreli çalışma isteği ve daha sık mola ihtiyacı tespit edildiği bildirildi.

Yaz mevsimine sayılı günler kala performans düşüklüğüne dikkat! Gürültü, kirlilik, ısı gibi çevredeki fiziksel etkenler insan ruh sağlığında önemli stres faktörleri arasında yer alıyor.

Ortam sıcaklığının, fiziksel stres etkenleri arasında insanın en uzun süre maruz kaldığı etken olduğunu belirten uzmanlar, bu nedenle sıcağın, algı ve davranışlarda belirleyici olduğunu kaydetti.

Vücut sıcaklığının korunması için çeşitli mekanizmaların çalışması gerektiğini, 36 derecenin üzerindeki sıcakların vücut sıcaklığını aşması nedeniyle fizyolojik olarak bu sıcaklığın vücuttan atılması gerektiğini belirten uzmanlar şöyle konuştu:

''Bu olay tüm vücudu ilgilendiren bir faaliyet olduğundan aynı zamanda beyin fonksiyonlarının tüm dikkati buraya yönelmektedir.

Böyle bir ortamda kişinin başka stres etkenleri ile uğraşması, tahammül eşiğinin daha düşük olmasına ve gösterilen tepkilerin normal bir zamana göre aşırı ve tahmin edilmeyen boyutlarda ortaya çıkmasına yol açar.''

Sıcakta öğrenme güçlüğü

Uzmanlar, sıcak ortamlarda, karar verme sürecinin daha geç başladığını, olayları değerlendirme sürecinin daha az etkili olduğunu, hata payının arttığını ve kararların uygulamaya konulmasındaki eylemlerin daha az başarılı olduğunu bildiriyor.

Yapılan araştırmalarda da bunlara bağlı olarak genel bir öğrenme güçlüğünün ortaya çıktığı kaydedildi.

Sıcak ortamların çalışma performansını düşürdüğünü, çalışanlarda, daha kısa süreli çalışma isteği ve daha sık mola ihtiyacı tespit edildiğini bildiren uzmanlar, işi gereği ağır elbise giymesi gerekenlerde bu etkilerin daha yüksek olduğunu belirtti.

İnsanların sıcak havalarda kolay sinirlendikleri ve agresif davranışların artışının sadece genel bir kanaat değil, çalışmalarla ispatlanmış bilimsel bir bulgu olduğunu vurgulayan uzmanlar, aşırı sıcakların insanlarda şiddeti ve suç oranını arttırdığının da tespit edildiğini belirttiler.

Ayrıca, sıcak iklimlerde yaz mevsiminde suç oranlarının normalden birkaç puan yüksek olduğu ve bu artışların genellikle meteorolojideki en yüksek sıcaklık kayıtlarının olduğu günlere denk geldiğinin de ispatlandığını ifade ettiler.

Üst katta yaşayanlar risk altında!

Sıcak ortamların normal insanların yanı sıra psikiyatrik hastalarıda etkilediğini söyleyen uzmanlar sıcaklarda depresyon oranının azalmasına rağmen, panik atakların ve zihinsel özürlü çocuklarda bazı sendromların arttığını belirtti.

Sıcakların insanlar üzerine etkileri incelendiğinde ise, alkol alan ve sakinleştirici ilaç kullananların, vücudun tepkisinin bozulması nedeniyle sıcaktan daha fazla etkilendikleri ortaya çıktı.

Binaların üst katlarında yaşayanların da daha fazla ısınma nedeeniyle risk altında olduğunu ifade eden uzmanlar, sıvı alımı yetersiz olan kişilerde de sıcağın etkilerinin daha fazla görüldüğünü kaydetti.

Sıcağın etkilerinden korunmak için çalışma ortamlarında havalandırma cihazlarının bulunması, kısa süreli ve aralıklı çalışma dönemleri, rahat, ince, mevsime uygun kıyafetler giyilmesi, sıvı alımının düzenli olması ve güneş ışığının etkilerinden korunmak için gölge ortamlarda bulunulması gerekiyor.
Yayın tarihi: 27.05.2002
449
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.