Magazin

Shell'e bir haller oldu

Shell'e bir haller oldu

Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden Shell'in İngiltere kolu başkanı Lord Oxburgh, atmosfere karbondioksit salınımının azaltılmaması durumunda dünyanın geleceğinden fazla umutlu olmadığını söyledi.

Dünyanın bu hale gelmesinde önemli paya sahip olan petrol şirketlerinin önde gelenlerinden Shell'in İngiltere kolu başkanı Lord Oxburgh'un The Guardian'a verdiği demeç, herkesi şaşırttı. Oxburgh, karbondioksit salınımı yüzünden dünya çapında bir iklim değişikliği yaşanmasından duyduğu kaygıyı dile getirdi.

"Gazı depolamak gerek"
Shell'in İngiltere kolunun başkanlığına mart ayında gelen ve meslekten bir jeolog olan Oxburgh, karbondioksit yayılımını azaltmak için motorlarda ortaya çıkan gazın atmosfere salınması yerine depolanmasına dayanan teknolojiler geliştirmek gerektiğini söyledi. Bu yöntemin pahalı olduğunu ve fazla yaygın olmadığını kabul eden Oxburgh, "Bu tekniği uygulamak zor biliyorum, ama bunu yapmazsak dünya için pek küçük bir şans görüyorum" ifadesini kullandı.
Yayın tarihi: 17.06.2004
393
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.