Magazin

Sharapova 100 bin dolar bağışladı

Sharapova 100 bin dolar bağışladı

Ünlü kadın Rus tenişçi Maria Sharapova, Çernobil nükleer kazası kurbanlarına 100 bin dolar bağışladı.

BM Kalkınma Fonu'nun iyi niyet elçisi olan 19 yaşındaki Sharapova, parayı Belarus, Rusya ve Ukrayna'da felaketten etkilenen gençler için hazırlanan 8 kırsal proje için verdiğini söyledi.

Ünlü raket, kendisi için ilk adımın, ailesinin köklerinin bulunduğu Çernobil bölgesine odaklanmak olduğunu belirterek, bugün Çernobil'deki fakirlik ve fırsat eşitsizliğinin gençler için en büyük tehlikeyi oluşturduğunu ifade etti. Sharapova ailesi, 1986 yılındaki Çernobil kazasından sonra Belarus'un Gomel bölgesinden Sibirya'ya göç etmiş, bir yıl sonra da ünlü tenisçi dünyaya gelmişti.

Dokuz yaşında tenis eğitim için ABD'ye giden Sharapova, 2004 yılında Wimbledon, geçen yıl da ABD Açık turnuvalarını kazanmıştı. Forbes dergisi, Sharapova'nın turnuva ödülleri ve reklam gelirlerinden 19 milyon dolar kazandığını yazmıştı.

BM Kalkınma Programı'nın iyi niyet elçileri arasında Brezilyalı futbol yıldızı Ronaldo, geçen yılki Dünya Kupası'ndan sonra futbolu bırakan Cezayir asıllı Fransız futbolcu Zinedine Zidane ve Chelsea futbol takımının Fildişi Sahilli yıldızı Didier Drogba da var.
Yayın tarihi: 15.02.2007
352
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.