Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sezen Aksu Independent'ta

Sezen Aksu Independent'ta

Independent gazetesi, yarım sayfa ayırdığı Sezen Aksu için 'Eserlerinde tutku ve acının izleri görülüyor. Toplumun tüm kesimlerinin yüreklerine dokunuyor' dedi.

İngiltere'de yayımlanan Independent on Sunday gazetesi, önümüzdeki günlerde Londra'da konser vermeye hazırlanan Sezen Aksu'ya yarım sayfa ayırdı.

Gazete, sanatçının yaklaşık 30 yıllık ününe karşın hayranlarıyla yakın ilişki kurmaya ve derin bir tevazu içinde yaşamaya çabaladığını
yazdı. Eserlerinde acı ve tutkunun izleri görülen sanatçının büyük ününe karşın gösterdiği tevazuya dikkat çeken gazete, Sezen Aksu'nun müzik yaşamı boyunca zirveden inmediğini kaydetti.


'Üç kuşak onunla'
Londra'daki Türklerin sanatçıyla ilgili görüşlerine de yer veren gazete, herkesin
'üç kuşağın onun müziğiyle büyüdüğü ve bu müziğe insanları çeken asıl unsurun ise şarkılarının sözleri olduğu' konusunda fikir birliği içinde olduğunu belirtti.

Sezen Aksu'nun Rotterdam konserinin,
'sanatçının ait olduğu toplumun tüm kesimlerinin yüreklerine nasıl dokunduğunun bir kanıtı olduğunu gösterdiğini' belirten gazete, 'bu konserde başörtülü kadınlardan gençlere, zenginlerden fakirlere herkesin bulunduğunu' hatırlattı.

Gazete, sanatçının bir orta direk ailenin kızı olduğunu ve 1977 yılında piyasaya girdiğinde kendi şarkılarını yazan, besteleyen ve okuyan ilk şarkıcı unvanını kazandığını ifade etti.
Sanatçının, şöhretiyle ilgili olarak,
"Önceleri bunu çok istemiştim, ancak sonunda bunun bir hastalık olduğunu anladım. Şimdi diğer insanlardan farklı olmayı kesinlikle istemiyorum'' dediğine işaret eden gazete, Sezen Aksu'nun şarkıcılığı 'sadece işi olarak' gördüğünü ve bunun için ayrıcalıklı olma fikrinden hoşlanmadığını kaydetti.

'Sorunlara duyarlı'
Independent on Sunday, Sezen Aksu'nun popülaritesinin ona büyük bir güç verdiğini ve ünlü sanatçının ülkenin sorunlarına da duyarsız kalmadığını belirtti.
Yazıda, sanatçının elde ettiği bu güçten hoşlandığı, ancak bunu siyasi bir başarıya tahvil etmek gibi arzusunun bulunmadığı vurgulandı.

428
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.