Magazin

Sezaryen için uyarı

Sezaryen için uyarı

Anne adayları dikkat! İlk doğumunu sezaryenle yapan kadınlarda ölü doğum riskinin katlandığı öne sürüldü.

Britanyalı uzmanlar sezaryen yöntemiyle doğum yapmak isteyen kadınları uyardı. Cambridge Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, ilk doğumu sezaryen yöntemiyle yapan kadınların, ikinci bebeklerini ölü doğurma ihtimalleri ikiye katlanıyor. Ama tıp dergisi Lancet'ta yayımlanan araştırmaya göre, bu risk düşük sayılır: 1100 doğumda 1.

Cambridge Üniversitesi'nden profesör Gordon Smith ve ekibi, İskoçya'da doğum yapan 100 bini aşkın kadına ait verileri analiz etti. Sonuçta, ilk bebeğini sezaryenle dünyaya getiren annelerde, ölü doğum ihtimalinin her 1100 vakada bir olduğu görüldü. Yaşamı boyunca hiç sezaryen operasyonu geçirmemiş kadınlardaysa bu rakamın, 2 binde 1'de kaldığını belirten doktorlar, anne adaylarını 'çok iyi bir tıbbi gerekçe olmadıkça sezaryenle doğum yapma konusunda iyice düşünüp karar vermeye' çağırdı.

WHO'nun tavsiyesi
Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) sezaryenle doğumların bütün doğumların yüzde 10'unda kalması yolunda bir tavsiyesi bulunmasına rağmen Britanya'da her beş kadından biri, yani her yıl 600 bin bebek bu yöntemle dünyaya geliyor.
Britanyalı doktorlar, kadınların büyük çoğunluğunun tıbbi zorunluluklar nedeniyle sezaryeni seçtiğini, ancak yüzde 7'sinin 'hiçbir gerekçe olmaksızın' sezaryeni seçtiğini vurguladı. Doktorlar kadınların 'doğumun acısına katlanamayacak kadar çıtkırıldım' olmalarından yakındı. Daha önce yapılan araştırmalarda sezaryenle doğan bebeklerde solunum güçlükleri gözlenmiş, ayrıca bebeklerin doğum sonrasında özel bakıma ihtiyaç duydukları saptanmıştı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 29.11.2003
393
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.