Magazin

Sevilen filmden hormon tahlili

Sevilen filmden hormon tahlili

Romantik filmler hem kadın hem erkeklerde şefkat isteği yaratıyor, aksiyon erkekleri saldırganlaştırıyor.

Kadınların romantik, erkeklerin de aksiyon filmlerini tercih etmelerinin nedeni, hormonları. Amerikalı bilim adamları sinema filmlerinin hormonlara olan etkisini araştırdı. Michigan Üniversitesi'nden Oliver Schultheiss başkanlığındaki bir ekip, gönüllüleri üç gruba ayırarak farklı türlerde filmler izletti. İlk gruba romantik bir film 'Yasak İlişki', ikinci gruba türünün en başarılı örneklerinden 'Baba II' ve üçüncü gruptakilere ise Amazon ormanlarıyla ilgili bir belgesel gösterildi.

Film değiştiriyor
Gösterim öncesi ve sonrası deneklerin hormon seviyeleri ölçüldü. Belgesel seyreden deneklerin hormon seviyesi gösterim öncesi ve sonrası değişmedi. Romantik filmi seyreden ve erkeklerde progesteron seviyesinin yükseldiği görüldü. Ayrıca erkeklerde testosteron seviyesi düştü, böylece 'saldırganlıkları' azaldı. Hem kadınların hem de erkeklerin şefkat ve ilgi istekleri arttı.

Erkekler saldırganlaştı
Baba II'yi izleyen kadın ve erkeklerin hormonları farklı tepkiler verdi. Filmi izlemeden önce zaten testosteron seviyesi kadınlara göre yüksek olan erkeklerde, bu hormon filmi izledikten sonra yüzde 30 oranında arttı. Erkekler saldırgan tutumlarını pekiştirdi, şefkat ve ilgi istekleri düştü. Kadınlarda ise filmi izlerken testosteron seviyesi azaldı. Sakin ve çekingen yapısı olanlar aksiyon filmini izlerken kendilerini rahat hissetmediklerini belirtti.

Schultheiss, "Film seçimi büyük oranda hormonlara bağlı. Sevgi ve ilgiye ihtiyaç duyan kişiler daha çok romantik, hareketli kişiler aksiyon izliyor" yorumunu yaptı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 24.07.2004
390
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.