Magazin

Sevgili Muhsin Ertuğrul...

Sevgili Muhsin Ertuğrul...

Muhsin Ertuğrul'un kişisel arşivi gün ışığında. Sergilenen belgeler arasında Türkan Şoray'ın mektubu da var, Nâzım Hikmet'in taziye mesajı da.

Türk tiyatrosunun öncülerinden Muhsin Ertuğrul'un kişisel arşivi gün ışığına çıkarken, sergiyi gezenler 'mektuplarını' da okuyacak. Atatürk Kitaplığı kütüphanecisi İrfan Dağdelen'in arşiv tarama çalışmasının ardından belirlenen, Muhsin Ertuğrul'a ait belgeler kitaplığın sanat galerisinde sergilenmeye başlandı.

'Darülbedayi'den Devlet Tiyatrolarına, Muhsin Ertuğrul Evrakı' adlı sergide, 26 yıl önce ölen Muhsin Ertuğrul'un elyazması tiyatro metinleri, şahsi mektupları, eşi Neyyire Neyir'in vefatı üzerine gönderilen taziye mektupları, tiyatro afiş ve biletleri, kartvizit ve bayram tebrikleri, aile ve arkadaş fotoğrafları, Neyyire Neyir'in diploması ile Şehir Tiyatroları'na ait çeşitli belgeler yer alıyor. Sergi için uzun süre araştırma yapan İrfan Dağdelen, "Binlerce belgenin arasından en önemlilerini ayıkladım" diyor.

Ertuğrul'a gönderilen mektuplardan biri, '72. Koğuş'un sahnelenmesi için Ertuğrul'dan yardım isteyen Orhan Kemal'-den. Türkan Şoray ise piyesini izlemeye gelen Muhsin Ertuğrul'a duygu dolu bir mektup yazmış. Sergide Adalet Ağaoğlu, Cahit Irgat, Refik Karadağ, Fuat Şemsi'nin mektupları da var. Bayram ve taziye için gönderilen kartlar üzerinde Nadir Nadi, Lütfi Kırdar, Muammer Karaca, Melih Cevdet Anday, Vala Nureddin isimleri göze çarparken; taziye mesajı gönderenler arasında Celal Bayar, Nâzım Hikmet, Hasan Âli Yücel, Sedat Simavi, Adalet Cimcoz, Abidin Dino, Ahmet Kutsi Tecer gibi isimler dikkati çekiyor.

Sergide yer alan belgeler ise gezenleri Türk Tiyatro tarihinde bir yolculuğa çıkarıyor. 1960 yılı Şehir Tiyatroları tiyatro ve opera istatistiklerini gösterir cetvel, bütçe ve tiyatrocuların gelirlerini gösterir cetvellerin de yer aldığı sergi, 8 Nisan'a kadar Atatürk Kitaplığı Sanat Galerisi'nde. Tel: 0212 249 38 19

Şoray'dan...
Hocam,
Geçen akşam temsilden sonra öğrendim ki bizi seyretmişsiniz. İçimde gene kelimelerle ifade edemeyeceğim acı bir hasret duydum size. Her zaman uluğ kişiliğiniz karşısında çekingenlik duymuş, ezilmiş ve o nisbette de sizi sevmiş, size bağlanmışımdır. Küçük sahneden ayrıldığım zaman, sizi gene her zaman olduğu gibi ölçüsüz seviyordum.
(Radikal)
Yayın tarihi: 01.04.2005
525
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.