Magazin

Sesim Pavorotti'den bile daha güçlü

Sesim Pavorotti'den bile daha güçlü

Konservatuar sınavında 'sıfır' aldı, Popstar elemelerini geçemedi ama şimdi müzik dehası olarak gösteriliyor.

Konservatuar sınavında 'sıfır' aldı, Popstar elemelerini geçemedi ama şimdi müzik dehası olarak gösteriliyor. Otoriteler "Böyle sese hiç rastlamadık. Tüm dünya tanıyacak. Tanrının bir mucizesi" diyor onun için. Asıl Adı Cem Filiz... Edirne'nin Roma dönemindeki ismini yani Adrianapolis'i kısaltıp soyadı yaptı, Cem Adrian oldu. Ses telleri normalden 3 kat uzun, farklı 7 kişinin sesiyle şarkı söylüyor, en kalın erkek sesinden en ince sesine kadar tüm sesleri çıkarıyor. Doğaçlama söylediği şarkılarla büyük bir hayran kitlesi kazandı bile. Fazıl Say'ın elinden tutmasıyla Bilkent Üniversitesi'nde özel ders almaya başladı. Müziğin 'çok sesli çocuğu' hikayesini şöyle anlatıyor:

"Çok kapı çaldım. Kulağın 'sıfır' dediler. Demet Sağıroğlu fal baktırmaya geldi bana bir gün. İyi tarot bakarım. Kendimi anlattım, demo CD'mi verdim. O da Fazıl Say'a vermiş. Buluştuk. Hikayemi dinledi. 'Gerçekten müzik yapıyorsun' dedi. Sonra Bilkent Üniversitesi'ne davet edildim. Ses doktoruna gittik. Doktor 'İlk kez böyle şey görüyorum, değerlendirilmesi lazım' dedi. Sesim 5 oktav. Oktav olarak Pavorotti'den fazlayım. Ses aralığım ondan geniş ama asla ondan iyi olduğumu söyleyemem. Daha çok yolum var."
Yayın tarihi: 28.03.2005
554
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.