Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sentetik uyuşturucu tehlikesi büyüyor

Sentetik uyuşturucu tehlikesi büyüyor

İzmir Organize Suçlar ube Müdürlüğü Narkotik Büro Amirliği verilerine göre extasy, captagon gibi ucuz ve ulaşılması kolay sentetik uyuşturucuların kullanımı artıyor.

Narkotik Büro Amirliği verilerine göre, son yıllarda sentetik uyuşturucuların kullanımıyla birlikte, bu maddelerin kaçakçılığında da artış gözleniyor. Sentetik uyuşturucuların kullanımında Türkiye'ye giriş noktası olması nedeniyle İstanbul ve İzmir gibi batı illeri ön plana çıkıyor. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nca hazırlanan 2002 yılı raporlarına göre, İzmir'de 2002 yılında, bin 419 adet extasy, 116 bin 45 adet de captagon hapı ele geçirildi. Extasy kaçakçılarının özellikle gelir seviyesi yüksek semtleri hedefledikleri belirtiliyor.

''KURTULMAK İSTEYENLER DE ARTIYOR''
Ege Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr.Hakan Coşkunol sentetik uyuşturucu kullanımının da diğer uyuşturucu türleri gibi bağımlılık yaptığını söyledi. Sentetik uyuşturuculardan kurtulmak için başvuran gençlerin sayısında artış olduğunu kaydeden Coşkunol, şunları söyledi:

''Sentetik uyuşturucuların kullanımdaki artışının bir sebebi de, böyle bir pazarın olması ve ailelerin yeterli önlemi almaması. Ergenlik çağındaki çocuklar, arkadaş çevresinin etkisi ve rahatlama gerekçesiyle bu maddelere yöneliyorlar. Genellikle sosyo-ekonomik durumu yüksek ailelerin çocuklarının, kendilerini daha iyi ifade etmekamacıyla uyuşturucu madde kullandıklarını gözlemliyoruz.''

Doç. Dr. Coşkunol, ailelerin çocuklarının uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığını, davranışlarından anlayabileceğini belirterek,''Bu maddeleri kullanan gençlerde, sorumluluk almama, eve geç gelme vefiziksel travma gibi davranışlar görülür'' diye konuştu.

SAHTE YEŞİL REÇETE
İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan ise, ''Rivotril'', ''Akineton'' gibi antidepresan ilaçların da sentetik uyuşturucu kapsamında olduğunu söyledi. Bu ilaçların yeşil reçetesiz verilmediğini belirten Sayılkan, son zamanlarda sahte yeşil reçetelerin arttığını bildirdi. Sayılkan, ''Uyuşturucu madde olarak kullanılan bazı ilaçlar sahte yeşil reçetelerle alınabiliyor'' dedi. Sentetik uyuşturucuların tanesinin 15-25 milyon lira arasında satıldığı belirtildi.
(AA)
484
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.