Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Şener Şen kitabı haftaya

Şener Şen kitabı haftaya

Giovanni Scognamillo'nun yazdığı 'Bir Şener Şen Kitabı' haftaya çıkıyor.

Sinema yazarı Giovanni Scognamillo, uzun yıllar süren sessizliğini 'Mucizeler Komedisi' müzikali ve 'Gönül Yarası' filmiyle bozan usta oyuncu Şener Şen'in muhteşem dönüşünü bir kitapla selamlıyor. Devasa 'Türk Sinema Tarihi'nin yazarı Giovanni Scognamillo, Kabalcı Yayınevi'nden önümüzdeki hafta çıkacak 'Bir Şener Şen Kitabı'nda oyuncu olarak Şener Şen'in portresini çiziyor ve onun oyunculuk değerini imliyor.

"Ben sinemayı ömür boyu, sağlıklı kaldıkça sürdürme taraftarı olduğumdan, beni üzmeyecek ve ancak keyfimin, gönlümün çektiği, benim istediğim biçimde projeler olursa yapma kararını aldım" sözüyle başlayan kitapta Scognamillo, Şener Şen'in 1959 yılında sahneye çıkarak başladığı, 1963 yılında ilk figüranlığını yaparak farklı bir alana taşıdığı, aile filmlerinden, müzikallerden, unutulmaz oyunlardan, komedilerden, gittikçe derinleşen ve dramatikleşen rollerden süzülüp gelen oyunculuk yaşamını ince ince anlatıyor.

Tarihsel akışa sadık kalarak, Şener Şen'in rol aldığı filmleri, konularına değinerek, oyuncuya ilişkin tespitler sunarak ele alan Giovanni Scognamillo, filmlerin Türk sineması ve Şener Şen'in oyunculuk gelişimi anlamında taşıdığı değeri vurguluyor.

"Karşımızda bir tüm olarak oyuncu var" diyen Giovanni Scognamillo, Şener Şen'in kendini yılların ve deneyimlerin artması ile oluşturduğunu, kendi sanatını sürekli incelediğini, kendisine sunulan imkânlardan en iyi şekilde yararlanma yoluna gittiğini ve her zaman nicelikten çok niteliği arayan bir oyuncu olduğunu belirtiyor.

Figüranlıktan ustalığa
Şener Şen'i, Türk gösteri sanatları geleneğinin bir izleyicisi ve temsilcisi olarak gören Giovanni Scognamillo onun oyun tarzını, yorum şeklini bu gelenekten yararlanarak oluşturduğunu belirtiyor ve bu sayede Şen'in ilk dönem ve sonraki filmlerindeki oyununa, yorumlarına sadelik, yakınlık ve gerçeklik kazandırdığını imliyor.

Kitapta Şener Şen'in figüran ve oyuncu olarak yer aldığı 60'a yakın filmin afişi, Agah Özgüç arşivinden seçilen onlarca set fotoğrafı da bulunuyor. Giovanni Scognamillo bu kitapla kendi adına da bir ilki gerçekleştiriyor. Bugüne kadar genel olarak Türk sinema tarihi üzerine eğilen, kimi zaman yönetmenleri ele alan yazar ilk defa bir oyuncunun derli toplu portresini çizen bir kitapla okur karşısına çıkıyor. Bunun için de daha baştan sürç-ü lisan ettiysek affola diyor.

Oyuncu kitaplığı
Sinemamız konu olduğunda yazarların genel olarak, işin tarihine ve yönetmenler üzerine eğildikleri görülür. Sinemanın bir parçası oldukları halde oyuncular üzerine inceleme ve araştırmalara pek rastlanmaz. Ancak son zamanlarda bu durum tersine dönmeye başladı. Son aylarda oyuncularla ilgili kitaplar art arda yayımlanmaya başladı.

İşte oyuncular üzerine son yıllarda çıkan, kitaplardan bir seçki:
'Yılmaz Güney Kitabı', Atilla Dorsay, Güney Yayınları
'Yılmaz Güney Bir Çirkin Kral', Turhan Feyizoğlu , Ozan Yayıncılık
'İnsan Yılmaz Güney', M. Şehmuz Güzel, Kaynak Yayınları,
'Bütün Filmleriyle Yılmaz Güney', Agah Özgüç, Afa Yayınları
'Yılmaz Güney', Ahmet Kahraman, Çiviyazıları
'Sümbül Sokağın Tutsak Kadını', Atilla Dorsay, Remzi Kitapevi
'Türkan Şoray', Agah Özgüç, Açıkdeniz Yayınları
'Türkan Şoray İle Yüz Yüze Gözlerinden Bellidir', Feridun Andaç, Can Yayınları
'TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü', Kemal Sunal, Om Yayınları
'Kemal Sunal Film Başka Yaşam Başka', Feriha Karasu Gürses, Sel Yayıncılık
'Hülya Koçyiğit Film Gibi Yaşadım', Feyzan Ersinan, Dünya Yayıncılık
'Yıldız: Hülya Koçyiğit', Ankara Sinema Derneği, Dost Kitapevi
'Bölük Pörçük', Tuncel Kurtiz, Boyut Yayın Grubu
'Oyuncu: Tuncel Kurtiz', Ankara Sinema Derneği, Kitle Yayınları
'Artizler Kahvesi', Mesut Kara, An Yayıncılık
'Adını Unutan Adam', Cüneyt Arkın, Kabalcı Yayınevi,
'Dört Yapraklı Yonca', Bircan Usallı Silan, Epsilon Yayınları
'Yılmaz', Muhsin Kızılkaya, Sel Yayıncılık
'Galiba Ben Sanatçıyım', Müjdat Gezen, Can Yayınları
'Anne Kafamda Bit Var', Tarık Akan, Can Yayınları

Onların da kitabı olsa
Tabii bir de okuyamadıklarımız var. Türk sinemasında önemli bir yere sahip kimi oyuncularla ilgili çalışmalara pek rastlanmıyor. İlk akla gelenler Kadir İnanır, Müjde Ar, Ediz Hun, Fikret Hakan, Hülya Avşar, Haluk Bilginer, Halil Ergün...
(Radikal)
Yayın tarihi: 02.02.2005
392
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.