Magazin

Senarist Sulhi Dölek vefat etti

Senarist Sulhi Dölek vefat etti

Yazar ve senarist Sulhi Dölek, tedavi gördüğü GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nde vefat etti.

Yüksek tansiyon şikayetinin ardından beyin kanaması geçirerek 18 gün önce Acıbadem Hastanesi'ne kaldırılan ve şuuru kapanan 57 yaşındaki Sulhi Dölek buradan sevk edildiği GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Beyin Cerrahisi Servisi'nde sabaha karşı hayatını kaybetti.

Emekli Deniz Yarbayı olan Sulhi Dölek'in cenazesi, yarın Üsküdar Selimiye Camii'nde öğle vakti düzenlenecek askeri törenin ardından Topkapı Aile Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Nevin Dölek ile evli olan Sulhi Dölek, Suna ve Duygu adlı 2 kız çocuğu babasıydı.

Edebi kişiliğini saklayamadı
Sulhi Dölek'in, ilk öykülerinden biri 1969 Varlık Yıllığı'nda yayımlandı, aynı yıl "Dünya Dönmüyor Artık" adlı tek perdelik bir oyunla Yusuf Ziya Ortaç Armağanı'nı kazanarak Akbaba yazarları arasına katıldı. Sonraki yıllarda öykü ve roman çalışmalarının yanı sıra, dönem dönem Milliyet ve Cumhuriyet gibi gazeteler ile Çivi, Nokta, Tempo ve Diyojen gibi haftalık dergilerde, Varlık'ta ve başka sanat-edebiyat dergilerinde mizahi bakışlı yazılar yazan Dölek, çocuklar için de çok sayıda ürün verdi. Dölek'in, "Kiracı" adlı romanı 1987 yılında sinemaya uyarlandı.

Süper Baba'dan Yabancı Damat'a
Dölek, "Süper Baba", "Külyutmaz", "İkinci Bahar", "Unutma Beni" ve "Yabancı Damat" gibi televizyon dizilerinin yanı sıra, "Truva Katırı" romanından televizyona uyarladığı "Koltuk Sevdası" adlı politik hiciv dizisinin de senaryosunu yazdı.
Yayın tarihi: 07.11.2005
550
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.