Magazin

Semra Hanım 4 bin yıl önce de varmış!

Semra Hanım 4 bin yıl önce de varmış!

Kayseri'de bulunan, Asurlu bir gelinin yazdığı çivi yazılı tablet 4 bin yıl önce de var olan gelin kaynana anlaşmazlığının kanıtı.

1948 yılından beri Kayseri'deki kazı çalışmalarına başkanlık yapan Prof. Dr. Tahsin Özgüç, Kültepe Höyüğü'nde bulunan çivi yazılı tablette gelin kaynana anlaşmazlığıyla ilgili bilgiler bulunduğunu söyledi.

"Beni bu kadından kurtar!"
Özgüç, "Asurlu bir tüccarın evindeki mezarında bulduğumuz çivi yazılı tablet bu. Asur'da oturan bir gelin, ticaret yapmak için Kültepe'ye giden eşine yolladığı çivi yazılı mektupta 'Annenden çok çekiyorum. Bana kötülük yapıyor. Artık bunu taşıyacak yüküm kalmadı. Bir an önce evine dön ve beni bu kadından kurtar' diyor. Asurlu tüccar ise eşinden daha çok kumaş dokuyup kendisine göndermesini istiyor. Eşinin dönmediğini gören gelin bir diğer mektubunda ise Annen ve çocukların beni öldürmeden çabuk gel' diyor."

Nikah ve boşanmalar
Özgüç çivi yazılı tabletler arasında borç senetleri, nikah ve boşanma anlaşmaları gibi bilgilerin de yer aldığını belirtiyor.
Yayın tarihi: 09.01.2005
480
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.