Magazin

Semazenler ilk kez kilisede dönecek

Semazenler ilk kez kilisede dönecek

Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu`na bağlı sema ekibi, Türkiye`de ilk kez bir kilisede gösteri yapacak.

Alınan bilgiye göre Kültür Bakanlığı`na bağlı Türkiye`nin tek resmi sema grubunu bünyesinde bulunduran Tasavvuf Topluluğu, UNESCO tarafından organize edilen "Kültür Bakanları 3. Yuvarlak Masa Toplantısı" kapsamında Aya İrini Kilisesi`nde sahneye çıkacak.

Topluluk, 15 Eylül`de yaklaşık 90 civarında ülkenin kültür bakanının izleyeceği programda önce Türk Tasavvuf Müziği Konseri verecek, ardından sema gösterisi sunacak. Topluluk Müdürü Mehmet Öztorun, geçen yıllarda yurtdışı turnelerinde kiliselere ait salonlarda gösteriler yaptıklarını, Türkiye`de ise bugüne kadar kilisede gösteri yapılmadığını bildirdi.

Türkiye`de ilk kez bir kilisede gösteri yapacak olmanın heyecanınıyaşadıklarını belirten Öztorun, "Bu önemli organizasyon öncesi yoğun bir şekilde hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Topluluk üyelerimiz Aya İrini Kilisesi`ndeki gösteride Mevlana`nın hoşgörüsünü, semanın evrenselliğini konuklara en iyi şekilde sunacaklar. Farklı mekanlarda gösteri yaparak Mevlana`nın felsefesini yaşattığımız için bizleri mutlu ediyor" dedi.
Yayın tarihi: 10.09.2002
351
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.