Magazin

Semazen, yer darlığından dönemiyor

Semazen, yer darlığından dönemiyor

Kültür Bakanlığı`na bağlı Türkiye`nin tek resmi sema grubunu bünyesinde bulunduran "Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu"nun semazenleri, çalışma alanları dar olduğu için ancak 3`er kişilik gruplar halinde dönmek için sıra bekliyorlar.

Kültür Bakanlığı tarafından yaklaşık 10 yıl önce açılan Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu, 14 semazen ve mutrip heyeti denilen 20 ses ve saz sanatçısından oluşuyor. Her yıl çıktığı turnelerde yurtiçinde ve dışında çok sayıda gösteri yapan topluluk, Mevlana`nın semasını en doğru ve orjinal haliyle sergilemesi nedeniyle de dünya çapında büyük bir ilgi görüyor.

Ancak dünyanın dört bir yanında hayranlıkla izlenen ve Türkiye`nin tanıtımını yapan Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu`nun Konya`nın eski merkezinde Mevlana Caddesi`nde bulunan iki katlı binası, semazenlerin birlikte çalışma yapmasına imkan vermiyor. Çok dar bir alan üzerine kurulu binada, yer darlığı nedeniyle semazenler ile mutrip heyeti ayrı ayrı odalarda çalışma yapmak zorundakaldıkları gibi, 14 semazen de dönerken birbirlerine çarpmamak için provalarda en fazla 3 kişi aynı anda sema yapabiliyor. Bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için Kültür Bakanlığı 2000 yılında Meram Yeni Yol`da 70 milyar liraya bin 248 metrekare alan üzerine kurulu 3 katlı bir bina satın aldı.

YENİ BİNA DÜZENLEMESİ İÇİN ÖDENEK YOK
Hazırlanan projede, binanın teras katında 200 kişiye gösteri yapılabilecek genişliğe sahip bir salon ve 2. katta ses kayıtları içinbir stüdyo kurulması yer alıyordu. Ayrıca binanın, zemin katının semahane olarak kullanılması düşünülüyordu. Yeterli genişliğe sahip bu yeni mekanın satın alınması en çok sıkışarak dönmek istemeyen semazenleri sevindirdi. Fakat geçen 2.5 yıliçinde ödenek ayrılmadığı için projenin ihalesi bir türlü yapılamadı. Bütün fiziki olumsuzluklarına ramen eski binalarında canla başla çalışan topluluk, bu yıl yine çok sayıda programda gösteri yapacak.

1 Eylül`de yeni çalışma dönemini açan semazenler, 15 Eylül`de Unesco için İstanbul`da, 16-30 Eylül tarihleri arasında Antalya Side`deki kültür festivalinde, 15-22 Ekim tarihleri arasında ise Mısır`ın Kahire kentinde "Türk Kültür Haftası"nda sahne alacak.
Yayın tarihi: 08.09.2002
415
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.