Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sema artık rakı mezesi olmayacak

Sema artık rakı mezesi olmayacak

Geçtiğimiz yıl Şeb-i Arûs törenlerinden sonra konuştuğumuz tasavvuf müziğinin önemli ismi Ahmet Özhan, "Mevlevilik rant kapısı, sema rakı mezesi oldu" diyerek bir tartışma başlatmıştı.

Konya İl Kültür Müdürü Abdussettar Yarar, benzer şikáyetlerin giderek yoğunlaştığını belirterek, bu tür şikáyetleri ortadan kaldırmak için, semazen olmak isteyenlerin sınavdan geçirileceğini söyledi. Türkiye'nin dünyaca ünlü kültürel zenginliklerinin başında gelen Mevlevi törenlerinde başgösteren dejenerasyonu önlemek için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan çalışmalar son aşamaya geldi.

Konya İl Kültür Müdürü Abdussettar Yarar, yapılacak düzenlemeyle ehil olmayan kişilerin, uygun olmayan mekánlarda sema yapmalarının engelleneceğini söyledi. Bu amaçla bakanlık bünyesinde bir sanat kurulu oluşturulacağını ve semazen olmak isteyenlerin bu kurul tarafından sınavdan geçirileceğini belirten Yarar, dejenerasyonu engellemek için başka bir seçenek bulunmadığını ifade etti.

Şeb-i Arûs'un (Düğün Gecesi) 730. yıldönümü törenleri sırasında Mevlana Müzesi'nde sorularımızı cevaplandıran Yarar, Mevleviliğin bir terbiye işi olduğunu, bu terbiyeden habersiz insanların hem semayı, hem de Mevleviliği yozlaştırdığını söyledi. "Biz sema törenlerinin ehil kadrolar tarafından ehil yerlerde yapılmasından yanayız" diyen Kültür Müdürü Yarar, şöyle devam etti: "Önüne gelen, canının istediği yerde sema yapamamalı. Bunun için Bakanlık gerekli tedbirleri almaya başladı. Sema yapacak olan gruplara sertifika türünden bir belge verilecek. Bu sertifikayı almak için de, Bakanlık bünyesinde oluşturulacak bir sanat kurulu tarafından düzenlenecek sınava girilecek. Yeterlilik sınavında başarılı olan sema yapabilecek, olamayanlara kesinlikle müsaade edilmeyecek. Dört gün dönmeyi öğrenip semazenim diye ortaya çıkmak, bu kültürü izleyen insanlara karşı yapılmış en büyük saygısızlıktır."

Ahmet Özhan ne demişti
Kültür Bakanlığı Tarihi Türk Müziği Topluluğu'un yöneticisi olan ve her sene ekibiyle birlikte Şeb-i Arûs'a katılan Ahmet Özhan, yozlaşmayla ilgili şikayetini şu sözlerle dile getirmişti: "Son yıllarda tasavvufa büyük ilgi var. Bu durum, birilerinin harekete geçmesine yol açtı. Tasavvuftan, Mevlana'dan habersiz insanların kurduğu sema ekipleri, içkili lokantalarda, dansözden sonra sahneye çıkıyor. Bu, semayı rakı mezesi yapmaktan başka bir şey değildir."
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 23.12.2003
382
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.