Magazin

Selülit kaderiniz olmasın

Selülit kaderiniz olmasın

Kötü beslenme, stres, dar pantolonlar, sıcak suyla banyo. Hepsi selülit nedeni. Ancak günde birkaç dakika spor ve iyi beslenmeyle selülitleri kovmak mümkün.

Havalar birkaç gündür kötü gitse de bahar günlerini yaşıyoruz. Çok yakında yaz gelecek ve selülitler kâbus gibi karşımıza çıkacak. Hormon dengesizliği, kötü beslenme alışkanlığı gibi etmenlere bağlı olan selülitin gelişim sürecini durdurmak için yaşam biçimini yeniden gözden geçirmek gerekiyor. "Yedikçe Zayıfla ve İnce Kal"ın yazarı Michel Montignac, "Ergenlikten Menopoza - Kadına Özel" adlı kitabında selülit konusunu da ele alıyor.

Stres de artırıcı bir faktör
Stresli durumlarda selülit riskini artıran, böbrek üstü bezleri salgılarından "kortikoid" hormonu. Yeterince gelişmeyen kaslar da potansiyel oluşturuyor. Selülitin oluşum şeması basit: Östrojenin (kadınlık hormonu) etkisiyle yağ şişkinliklerinin hacimleri artar ve damarlara baskı yapar. Bu da dolaşımı bozar. Deri altı bölgesi kalınlaşır (portakal kabuğu gibi). Hücre kalıntıları vücuttan tam olarak atılmaz, su hareketi bozulur.

Atın atın, fazla kilolarınızı atın!
• Zayıflayın. Unutmayın! Yağ depoları selüliti oluşturan baskıları artırır.
• İyi beslenme alışkanlıklarını benimseyin.
• Dolaşım bozukluğunu tedavi edin. Hareketsizlik ve modern hayatın getirdiği alışkanlıklarla ciddi boyuta ulaşan bu sorun, dar pantolon ve etek giymek, çok sıcak suyla banyo yapmak, güneşte uzun süre kalmakla ortaya çıkar. Günde birkaç dakika ip atlamak, haftada iki üç kez egzersiz (yürüyüş, jogging, bisiklet, yüzme) yapmak yararlı olur.
• Strese karşı savaşın. Gevşeme hareketleri ve yoga uygulayın.
• Lokal kremler uygulayın.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 08.04.2003
337
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.