Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Selahattin Hilav 77 yaşında öldü

Selahattin Hilav 77 yaşında öldü

Felsefeci, çevirmen, denemeci Selahattin Hilav dün sabah, yalnız yaşadığı evinde ölü bulundu. Kalp yetmezliği nedeniyle öldüğü belirlenen Hilav, 77 yaşındaydı.

1928 yılında İstanbul'da doğan Hilav, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitirdi. 1954-1958 yılları arasında Paris Sorbonne Üniversitesi'nde okuyan yazar, döndüğünde İstanbul'da gazetecilik, çevirmenlik, yayınevleri ve ansiklopedilerde redaktörlük yaptı.

Başta özellikle çeviri çalışmalarıyla dikkat çeken Hilav, dilimizdeki felsefe terimlerinin zenginleşmesi için büyük çaba harcadı. Bir dönem Yazko felsefe dergisinin yöneticiliğini de üstlenen Hilav, klasik ve çağdaş tanınmış pek çok Batılı yazarın yapıtlarını Türkçeye çevirmişti. '100 Soruda Felsefe' adlı el kitabı Selahattin Hilav'ın en çok ilgi çeken çalışması olmuştu.

Edebiyat ve Felsefe Yazıları'nı iki ayrı kitapta toplayan yazarın son yıllarda yayımlanan çevirileri arasında 'Ansiklopedi ya da Bilimler, Sanatlar ve Zanaatlar Açıklamalı Sözlüğü', '3. Aşkın Metafiziği' ve Michael Foucault'nun 'Bu Bir Pipo Değildir'i de sayılabilir.

Atilla Özkırımlı 'Türk Edebiyat Tarihi' çalışmasında Hilav'ın 'Marksist kültür ve diyalektik düşünceye dayalı bir eleştiri anlayışıyla yazdığı edebiyat incelemeleri'ne işaret eder. Selahattin Hilav'ın cenazesi yarın toprağa verilecek. Bağdat Caddesi üzerindeki Erenköy Galip Paşa Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından Hilav, Maltepe'deki Başıbüyük Mezarlığı'nda defnedilecek.
(Radikal)
Yayın tarihi: 13.05.2005
403
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.